Vzniká euroasijský blok Indie, Rusko, Čína?

18.3.2022 11:27

Od začátku rusko–ukrajinské války indická vláda a velká část Indů silně podporuje Rusko a jeho prezidenta Vladimira Putina. Ruský velvyslanec v Indii Denis Alipov ve čtvrtek v pořadu Rossija–24 řekl, že věří, že tripartitní formát Rusko–Indie–Čína má velkou budoucnost pro vytvoření multipolárního světa.

"Rusko, stejně jako Indie a Čína jsou tři největší země v euroasijském prostoru a neexistuje jiná možnost než interakce, zvláště v tomto formátu," řekl ruský diplomat.  Tento formát má podle něho velkou budoucnost a ve skutečnosti odráží objektivní situaci, která utváří geopolitickou cestu, totiž posilování a další rozvoj multipolárního světa.   Indie p prý chápe nejen cíle „zvláštní operace na Ukrajině“, ale chápe i její původ v kontextu bezpečnosti v Evropě. "Ve skutečnosti je to také jeden z důvodů, proč Indie nyní zaujímá poměrně vyvážený postoj k eskalaci, kterou jsme svědky," dodal velvyslanec.

Indická vláda a velká část místní společnosti silně podporuje V. Putina, uvádí portál aljazeera.com. Hashtagy podporující Rusko a jeho prezidenta, jako #istandwithrussia a #IstandWithPutin, byly na sociálních sítích velmi populární.  Indická vláda navíc ukázala, že kvůli válce s Ukrajinou není ochotna zkazit své silné vazby s Ruskem. Dosud nejvýznamnějším gestem bylo odmítnutí Indie podpořit rezoluce OSN odsuzující ruskou invazi.

Somdeep Sen z univerzity v dánském  Roskilde  tuto podporu Rusku vysvětluje četnými příklady z historie 20. a 21. století, včetně dob SSSR.   „Indie chce udržovat pozitivní vztahy s Ruskem, protože potřebuje podporu Moskvy při řešení jejích územních konfliktů se svými sousedy, zejména s Čínou. Chtějí se také nadále těšit z ekonomické a vojenské podpory Ruska. Navíc, protože Rusko v OSN mnohokrát podporovalo Indii v otázkách, jako je Kašmír, mnoho Indů nyní cítí vděčnost,“ píše odborník.

„To vše neznamená, že Indie bude nadále podporovat Rusko, ať udělá cokoli. V posledních letech Nové Dillí rychle posílilo své vazby se Západem a brzy může být příliš nákladné udržovat své tradiční vazby s Moskvou. Pokud se Rusům nepodaří vybojovat rozhodující vítězství nad Ukrajinou nebo bude pro ně obtížné udržet si svůj ekonomický a vojenský vliv v Asii kvůli sankcím, indická vláda může cítit potřebu revidovat svůj postoj k Putinovi.  Nicméně alespoň prozatím by nikoho nemělo překvapit, že Indie stojí na straně Ruska a podporuje Putina, “upozorňuje Somdeep Sen.

Připomeňme , že letos v lednu. Indie zahájila práce na nasazení prvního pluku systémů S–400 „Triumph“ zakoupených od Ruska, k završení by mělo dojít začátkem dubna. Celkově má Indie v úmyslu nasadit pět pluků S–400 zakoupených od Ruska.  Kromě toho Rusko navrhlo, aby Indie společně vyvinula nový tank založený na platformě T–14 Armata. Stojí za zmínku, že na posledním indicko–ruském summitu Indie podepsala dohodu s Ruskem o puškách AK–203 .  Začátkem tohoto roku   Indie také  projevila zájem o ruský lehký Sprut–SDM1.  

V září 2021 indický premiér Narenda Modi řekl, že Indie pomůže Rusku s rozvojem Severní mořské cesty a udělá z ní mezinárodní obchodní tepnu.

vaševěc.cz