Vrabela polili žlutou a modrou barvou. Ve vlastním průvodu

21.01.2023 21:10 | Ze sítí

Na pražském Václavském náměstí se v sobotu na demonstraci sešli odpůrci současné vlády. Po necelých dvou hodinách proslovů se vydali na pochod k Úřadu vlády. Organizátora demonstrace Ladislava Vrabela po cestě polili dva mladí lidé modrou a žlutou barvou. Vrabela pak zatkla policie.

Foto: Hans Štembera

Popisek: Ladislav Vrábel

Demonstraci organizoval Ladislav Vrábel a spolek ČR na 1. místě a řečníci, kteří na ní vystoupili, kritizovali vládu a prezidentského kandidáta Petra Pavla. Na pražském Václavském náměstí se v sobotu ve 13:00 sešli na demonstraci odpůrci současné vlády. Po necelých dvou hodinách proslovů se vydali na pochod k Úřadu vlády, kde mimo jiné zapálili svíčky za muže, který se tam loni na podzim zastřelil.

Podle mluvčího pražských policistů Jana Rybanského bylo účastníků několik stovek, Vrabel mluvil o tisících lidí.

Na cestě Prahou Vrabela polili lidé barvami ukrajinské vlajky. Na videu, které koluje na sociálních sítích, pochoduje Vrabel v čele průvodu, po chvíli na něj muž a žena, kteří jdou přímo za ním a působí jako účastníci protestu, vylijí kýble se žlutou a modrou barvou. Poté prchají od demonstrantů pryč. Z davu se ozvou pokřiky „ty zmrde“, „blbci“ nebo „banderovci vyprcaný“, protestující včetně Vrabela apelují na přítomné policisty, který průvodu přihlížejí, aby je chytili. Ti ale nechali pachatele utéct, i když ten se následně sám přihlásil.

Lidé, kteří dnes zpočátku ne zcela zaplnili střední část horní poloviny Václavského náměstí, měli téměř každý českou vlajku nebo aspoň trikoloru či čepici v barvách české vlajky. Nad hlavami demonstrujících ale vlála také třeba rudá vlajka se srpem a kladivem a od sídla komunistické strany přišlo několik lidí s vlajkami KSČM. Spolu s řečníky vyzývali vládu k demisi a skandovali, že chtějí mír. Účastníci skandovali hesla jako "Hanba vládě!", "Fiala za mříže!", "Máme toho dost!" a krátce i "Čechy Čechům!".

Na dřívější demonstrace svolané Vrábelem přicházely i desítky tisíc lidí. Pořadatelé velké množství účastníků očekávali i dnes, kromě pódia poblíž sochy svatého Václava měli v horní části náměstí velkoplošnou obrazovku a velkou zvukovou aparaturu. Další lidé přicházeli ještě během projevů.

S kritikou vlády Petra Fialy (ODS) dnes jako jeden z prvních řečníků vystoupili někdejší premiér Jiří Paroubek a europoslankyně a předsedkyně KSČM Kateřina Konečná. Vládu obviňovali z toho, že podporuje Ukrajinu na úkor českých občanů, které zadlužuje. Zemi chce vláda podle Paroubka zatáhnout do války, Konečná vládu označila za „fialový hnus“. Paroubek ani Konečná nevyzvali demonstranty k podpoře ani jednoho z kandidátů v prezidentské volbě, uvedli ale, že by neměli volit Pavla.

Mezi další řečníky patřil například Josef Skála (KSČM) a předseda Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáš Vandas. Po skončení proslovů se účastníci akce vydali na pochod, jehož trasa vedla po magistrále do Žitné ulice, dále Myslíkovou a po nábřeží přes Mánesův most kolem Malostranské ke Strakově akademii. Tam opět promluvil Vrabel, mimo jiné kritizoval zábrany umístěné před úřadem, které podle něj byly s ohledem na pietní povahu akce nedůstojné. Následně po 16:30 demonstraci ukončil.

Policisté zatčení Vrabela přímo nepotvrdili, ale na twitteru oznámili, že kvůli šíření poplašné zprávy zadrželi muže stejného ročníku, jako je Vrabel. Jméno neuvedli.

„Policisté dnes odpoledne zadrželi muže (1977) pro podezření ze spáchání trestného činu šíření poplašné zprávy, kterého se měl dopustit na sociálních sítích koncem listopadu. Nyní s ním budou probíhat standardní úkony v rámci trestního řízení,“ uvedli policisté. Konkrétní jméno ale podle policejního mluvčího Jana Rybanského sdělit nemůžou.