Vlasovci

Stan • 8. května 2018

Musím se s Vámi podělit o zážitek, který jsem sice tak trochu očekával, přesto mě překvapilo, jak se Česká televize přesně podržela mého proroctví, když jsem na svém twitterovém účtu psal, že oslavy konce války se povedou v tom duchu, že Československo osvobodili Američané společně s „hodnými Rusy“, zatímco „zlí Rusové“ zde pouze znásilňovali a kradli hodinky.

Dnes v 11:40 na ČT 2 vysílali dokument Vlasovci, o němž se na stránkách České televize píše: „Vzpomínky českých pamětníků na květen 1945 odhalují tragický konec Andreje Vlasova a Ruské osvobozenecké armády. Unikátní odhalení a svědectví v dokumentu Aleše Koudely…“

Pro ty, co to neviděli, tak je to o ruských hrdinech v uniformách wehrmachtu, co ve jménu demokracie bojovali na pražských barikádách proti Hitlerovi a Stalinovi. A o nechápavých Američanech, co v té době nevěděli nic o zločinech stalinismu, takže je vydali Rudé armádě, která důstojníky postřílela a mužstvo poslala na Sibiř.

Wikipedia uvádí ztráty při osvobozování Československa v této výši:

 

140 000 Sovětů

66 495 Rumunů

11 700 Čechoslováků

1 302 Poláků

1 230 Američanů

 

Z cca 10 dokumentů, které ČT 24 dnes zařadila na program, se podílem Sovětů zabývá pouze jeden (Tankisté), a to ještě tímto způsobem, cituji web ČT: „O mnoha historických událostech našich nedávných dějin jsme se učili a dozvídali v poněkud zkreslené podobě, ovlivněné komunistickou ideologií. Patří k nim i Ostravská operace, největší bitva na našem území na samém konci druhé světové války. Ovšem některá nová fakta a především vzpomínky a postřehy přímých účastníků nám právě teď mohou ozřejmit, jak to tenkrát bylo doopravdy.“ I z tohoto pohledu považuji uvedení hodinového propagandistického snímku Vlasovci v den, kdy oslavujeme konec 2. světové války, a v předvečer dne, kdy se v Rusku, kde panuje většinový názor, že Vlasovci byli zrádci, slaví Den vítězství, jako další hloupou provokaci.

V rámci nastoupené tendence se nebudu vůbec divit, když se za pár let bude u nás 8. května držet smutek za oběti vítězství bolševismu nad evropskými hodnotami.

outsidermedia.cz