Ve Varšavě označili Tuska za představitele nikoli Polska ale Německa

© AFP 2018 / John Thys

04.01.

Oficiální Varšava považuje předsedu Evropské rady Donalda Tuska za představitele Německa, nikoli Polska. V rozhovoru pro Polska Times to prohlásil polský ministr zahraničí Jacek Czaputowicz.

Bývalý předseda polské vlády Donald Tusk byl do dané funkce zvolen i přesto, že Polsko navrhlo jiného kandidáta — Jacka Saryusze–Wolského. Tusk je bývalým předsedou strany Občanská platforma, která je nyní v opozici.

Politik je neustále kritizován polskými úředníky za poškození zájmů Polska, a to jak v době, kdy byl předsedou vlády, tak i za dob předsednictví v Evropské radě.

Nezpochybňujeme legitimitu Donalda Tuska, nepovažujeme ho ale za představitele Polska," pronesl Czaputowicz. „Ve volbách (do Evropské rady, pozn. red.) jsme navrhovali kandidaturu Jacka Saryusze–Wolského," dodal.

Polský ministr rovněž prohlásil, že několik hodin před summitem ohlásila volbu Tuska i německá kancléřka Angela Merkelová, a to ve svém projevu ve Spolkovém sněmu. „Z toho vyplývá, že byl představitelem Německa, i když možná neformálním," řekl Czaputowicz.

„Volba byla legální. Z etického hlediska však byla velmi pochybná," uzavřel celou věc Czaputowicz.