Ukrajina použila dva útočné drony Bayraktar na Donbasu - Další válka?

Datum příspěvku 28. října 2021

Nyní je ukrajinská propaganda plná triumfálních prohlášení o tom, jak účinný byl tento úder a jak Rusko nemohlo s Bayraktarem nic udělat: neodhalit ho, nezablokovat a nesestřelit.

Zdroj: TheSaker, překlad První zprávy

Včera mi poslal čtenář Andrej e-mail, že Ukronazis použili proti LDNR (Luganská a Doněcká lidová republika – pozn.red.N.R.) útočný dron Bayraktar. Odpověděl jsem, že o tom velmi pochybuji, protože pokud vím, Turci ještě nedokončili místní stavbu Bayraktarů (viz složení dovezených dílů – pozn.red. N.R.). Zřejmě jsem se mýlil a Ukronazis také koupili 12 Bayraktarů z regálu, připravených k použití.

Zprávy z LDNR také potvrzují četné dělostřelecké útoky na LDNR .

Co to všechno znamená?

Toto je opět zoufalý pokus Kyjeva donutit Rusy k otevřené intervenci.

Jak velký vojenský rozdíl tyto drony skutečně dělají?

Vlastně z vojenského hlediska – nula: víme, že jak v Sýrii, tak v Náhorním Karabachu Rusové tyto drony sestřelili v obrovském množství , dokonce mluvili o „bayraktarském dešti“: některé byly spáleny ve vzduchu, jiné sestřeleny a některé dokonce přistály.

Politicky je to však dost velký problém.

Za prvé, když byla zpráva o dodání těchto dronů zveřejněna, zástupci LDNR řekli, že jsou připraveni a že mají připravená protiopatření. Tento poslední úder, pokud se potvrdí, vyvolává otázku, co se skutečně stalo a zda představitelé LDNR projevili poněkud nezodpovědnou přehnanou sebedůvěru (síly LDNR nemají takové schopnosti v elektronickém vedení boje jako Rusko).

Za druhé, Rusové sami měli tento let detekovat a reagovat (pravděpodobně ano). Nikdo s jistotou neví, zda to udělali, a pokud ano, proč se nepokusili chránit LDNR (alespoň pomocí prostředků elektronické války).  Možná teď Rusové hledají záminku, jak se více zapojit, ne v takové míře, jak by si USA/EU přály, ale dostatečně na to, aby zvýšily kapacity LDNR v rámci přípravy na budoucí, pravděpodobně nevyhnutelnou, ruskou intervenci na východní Ukrajině?

Přesto, ať je to jakkoli, tento úder přinutí LDNR i Rusko něco udělat.

Oficiálně Bayraktar nebyl použit jako součást ofenzívy, jednalo se o jediný úder na jediné dělostřelecké pozice.

Nicméně, ukrajinské síly vstoupily do „šedé zóně“ mezi LDNR a Ukronazis silami a obsadili malou vesnici, jejíž populace zahrnuje ruské občany.   To je přímé porušení všech podmínek příměří.

Horší je, že existují zprávy o druhém takovém Bayraktarském útoku na skladiště ropy.

Netřeba dodávat, že pozorovatelé OBSE si ničeho nevšimli, stejně jako Západ.

Ukrajinský plán je získat 50 takových Bayraktarů. Takže pokud Rusko něco neudělá, budou to opakovat a eskalovat.

Ukies nemají co ztratit (nemají energii na zimu, probíhají kvůli tomu protesty a nepokoje, země je deindustrializovaná a COVID devastuje jejich rozpadající se lékařské schopnosti a Zelenskij je silně nepopulární).

Ruské možnosti :

Nemyslím si, že to Rusko může ignorovat, takže očekávám ruskou reakci ve velmi blízké budoucnosti.

Osobně bych je vyzval, aby vyhlásili bezletovou zónu nad LDNR, podporovanou „kopulí“ chráněnou prostředky elektronického boje, stejně jako to udělali Rusové nad severní Sýrií. Zadruhé, Rusko by mělo prohlásit, že jakékoli vojenské letadlo, ať už s lidskou posádkou nebo bez ní, které se zdá, že se blíží k útoku na LDNR, bude sestřeleno dříve, než se dostane na dostřel (jeden MiG-31BM na bojové letecké hlídce poblíž hranic LDNR/Rusko může toho dosáhnout). Poslední linií obrany by byla ruská protivzdušná obrana, která snadno ochrání vzdušný prostor LDNR.

Ano, pokud to Rusko udělá, bude obviňováno z rozpoutání války, ale jakou jinou možnost má, než jednat?

Andrej

novarepublika.cz