USA zvažují vojenský útok v Sýrii

 

Spojené státy uvažují o mezinárodní vojenské reakci na údajný chemický útok v Sýrii. Agentuře Reuters to sdělili nejmenovaní američtí činitelé. Prezident Donald Trump slíbil, že jeho reakce bude rychlá a energická…

Dnes 5:23 - Washington

ČTK, DPA

 

„Máme řadu vojenských možností,“ uvedl Trump. Podle Bílého domu americký prezident o situaci v Sýrii v pondělí telefonicky hovořil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem. Podle odborníků na syrskou válku by potenciálními partnery v případné americké vojenské operaci mohli být také Británie a spojenci z Blízkého východu.

 

Rusko varovalo před eskalací konfliktu. „Ozbrojený útok pod lživou záminkou proti Sýrii, kde jsou na žádost legitimní vlády ruské jednotky, by mohl mít vážné důsledky,“ řekl ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja. Spolu se zmocněncem pro Sýrii Staffanem de Misturou vyzvali k co nejrychlejšímu a nezávislému vyšetřování údajného chemického útoku.

 

Ačkoliv syrská organizace Bílé přilby tvrdí, že v Dúmě byly použity chemické látky, Něbenzja zopakoval, že ruští specialisté v Dúmě žádné stopy po použití chemických zbraní nenalezli. Vyzval vyšetřovatele z Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), aby odjeli na místo údajného útoku. Použití chemických zbraní popírá i syrská vláda.

https://www.novinky.cz