„Trump nemá vůbec žádnou moc, ovládá jej skrytý stát v pozadí,“ zdůvodnil syrský prezident Asad v rozhovoru, proč by nemělo smysl se scházet s americkou hlavou státu

26.5.2018 , Jan Petrák, časopis Šifra

Syrský prezident Bašár Asad si zahrál na pravého „konspirátora“ v nedávném rozhovoru s řeckým deníkem Kathimerini, když prohlásil, že by bylo zbytečné se snažit hovořit s americkým prezidentem Donaldem Trumpem ohledně současného napětí, protože zahraniční politiku nekontroluje prezident, nýbrž lidé v pozadí, takzvaný „deep state“ neboli skrytý (hluboký stát).

Na rozdíl od kdejakého běžného „konspirátora“, tedy člověka, jehož názor se liší od oficiální propagandy a který například nevěří oficiální verzi nějaké události a dovolí si klást otázky, mají tato slova určitou váhu. Přece jen jde o slova prezidenta, i když Západem nenáviděného. Bašár Asad, který měl být již dávno sesazen a nahrazen někým „poslušnějším“, čelí nejednomu vážnému obvinění, od krvavého diktátorství po chemické útoky proti vlastnímu obyvatelstvu, jež ho však opakovaně volí ve volbách.

Tentýž Asad byl navíc do té doby, než začal z politických důvodů vadit, oblíbencem západních politiků, pak ale odmítl spolupracovat na stavbě plynovodu z Kataru do Evropy, protože upřednostnil plynovod z Íránu… Nebylo by moudré ignorovat, cokoliv řekne, jen proto, že je v současné době nepřítelem „mezinárodního společenství“, ale určitě si je vyslechnout, v lepším případě se nad nimi zamyslet.

V rozhovoru se zmíněným řeckým deníkem čelil Bašár Asad otázce ohledně potenciálního setkání s Donaldem Trumpem. To, že jej odmítl, asi tolik nepřekvapí, vždyť jej nedávno Trump nazval „zvířetem“, poněkud nečekané však bylo jeho zdůvodnění – že Trump, potažmo americký prezident, nemá na zahraniční politiku žádný reálný vliv a je kontrolován z pozadí vlivnými lidmi.

„První otázka, kterou byste si měli položit, zní: Čeho bychom tím dosáhli?“ začal svou odpověď syrský prezident. „Další otázku: Čeho můžeme dosáhnout s někým, kdo říká jednu věc před kampaní, a pak dělá opačnou věc po kampani, kdo říká jednu věc dneska, a dělá opak zítra, nebo dokonce ještě ve stejný den? Je to o tom být konzistentní… (…) Dalším důvodem je, že se nedomníváme, že prezident tamního režimu drží nějakou moc. Všichni víme, že ten, kdo má opravdovou moc, je takzvaný skrytý stát, který kontroluje každého amerického prezidenta, a to není nic nového. Ve Spojených státech to tak bylo vždycky, alespoň v posledních 40 letech, přinejmenším od dob Nixona, možná už předtím, ale je to stále temnější, temnější a v případě Trumpa nejtemnější.“

Asadova slova znějí mrazivě, ale jak sám řekl, není to nic nového. Ostatně o tom, jak skrytý stát funguje a proč musel zemřít třeba John F. Kennedy, vyprávěla v exkluzivním rozhovoru pro Šifru třeba dlouholetá americký kongresmanka Cynthia Ann McKinney.

 https://www.casopis-sifra.cz/trump-nema-vubec-zadnou-moc-ovlada-jej-skryty-stat-v-pozadi-zduvodnil-syrsky-prezident-asad-v-rozhovoru-proc-by-nemelo-smysl-se-schazet-s-americkou-hlavou-statu/