Němečtí intelektuálové píší kancléři Olafu Scholzovi (na snímku), že prý Ukrajinci nemají ve válce šanci a aby jim Německo zbraně neposílalo. Proti zastavení dodávek energií z Ruska na něj tlačí i průmysl a odbory. Nyní nově požaduje skupina německých vědců a intelektuálů, aby kancléř zastavil export zbraní bojující Ukrajině. Tvrdí totiž, že ukrajinská armáda je mnohem slabší než ruská, nemá šanci vyhrát a konflikt hrozí přerůst v jadernou válku. O otevřeném dopise v sobotu informoval deník Berliner Zeitung a u nás Echo24. Co si o tom myslíte Vy?
Signatáři požadují, aby ukrajinské žádosti o dodávky těžkých zbraní nebylo německou vládou vyhověno. Místo toho by měla být prý vláda v Kyjevě povzbuzena, aby se snažila ruskou agresi ukončit jednáním o příměří a hledáním politického řešení konfliktu.
„Jsme lidé různého původu, politických postojů a názorů na politiku NATO, Ruska a spolkové vlády. Všichni hluboce odsuzujeme tuto neospravedlnitelnou válku Ruska proti Ukrajině. Jsme jednotní ve svém varování před nekontrolovatelnou eskalací války s nedozírnými důsledky pro celý svět a v odmítání prodlužovat války a krveprolití dodávkami zbraní,“ píší hudebník Konstantin Wecker, chirurg Christoph Kramer, spisovatelka Daniela Dahnová a asi 15 dalších intelektuálů.
Podle nich se dodávkami zbraní styly Německo a další země NATO de facto válečnou stranou. A Ukrajina se stala i bojištěm léta eskalujícího konfliktu mezi NATO a Ruskem.
„Navzdory zprávám o úspěších ukrajinské armády je ta na tom daleko hůř než ruská a malou šanci tuto válku vyhrát. Cenou dlouhodobého vojenského odporu, bez ohledu na případný úspěch, bude více zničených měst a vesnic a více obětí mezi ukrajinským obyvatelstvem. Dodávky zbraní a vojenská podpora ze strany NATO prodlužují válku a činí diplomatické řešení vzdáleným,“ píše se v dopise kancléři.
Jaký je Váš názor na tuto věc?