Teroristické hrozby v Maďarsku. V pozadí podpora Ukrajiny

21.4.2022 11:10

V úterý po patnácté hodině se přelila Maďarskem vlna oznámení o uložení výbušnin ve velkých obchodních centrech. Z textu teroristické výhružky jasně vyplývá politický podtext, jde o útok na vládu Viktora Orbána kvůli jejím postojům ke konfliktu na Ukrajině. "V budově je bomba." Nemohu žít v zemi, která sponzoruje teroristu Putina a staví levný plyn nad lidský život,“ napsal autor mailové hrozby uvádějící maďarské jméno z mailové adresy domény gmail.com

Portál po týdeníku „Magyar Hang“ uvádí, že autor odkazuje na skutečnost, že Maďarsko se od začátku rusko–ukrajinské války distancovalo od obou stran konfliktu. Kvůli závislosti na dodávkách ruských energetických zdrojů vláda Orbána nesouhlasí se zařazením ropy a zemního plynu z Ruska na sankční seznam Evropské unie.

Vlna měla široký rozsah. Podle portálu Daily News Hungary se informace o výbušninách týkaly většiny nákupních center v Budapešti. Mezi nimi: Arena Mall, MOM Park, Mammut, Corvin Plaza, Árkád a Westend. E–maily však byly zaslány také do nákupních center v Kaposváru, Győru a Debrecínu.

Takováto teroristická akce v Maďarsku následovala den po podobných akcích proti obchodním centrům v Srbsku. Srbský prezident Aleksandar Vučić navíc v televizi řekl, že z území Ukrajiny a jednoho členského státu EU dostává letecká společnost Air Serbia neustále signály o výbušninách na palubě letadel na trase Bělehrad – Moskva. Postiženo bylo prý i bělehradské letiště.

Srbsko se odmítlo připojit k západním protiruským sankcím, čímž podle prezidenta „ukazuje, že je svobodnou a svobodu milující zemí, která se rozhoduje sama“.

 Ilustrační foto: Obchodní centrum Westend

vaševěc.cz