Třicet let od nezákomnného rozbití SSSR

8. prosince 1991 proběhla největší geopolitická katastrofa v historii lidstva.


V Bělověžském pralese 8.12.1991 B. Jelcin, L. Kravčuk a S. Šuškevič, bez žádných zákonných pravomocí a porušením výsledků referenda ze 17. března 1991, s otevřeným shovívavým postojem M. S. Gorbačova, tajně, bez ohledu na lid, podepsali dohodu, že "Svaz SSR jako subjekt mezinárodního práva a jako geopolitická realita přestává existovat," jedním škrtem pera „zrušili“ obrovskou zemi s téměř 300 miliony obyvatel.


Rozpadem SSSR se 30 milionů etnicky ruských občanů ocitlo v zahraničí. Od počátku devadesátých let se populace Ruska snížila o 10-11 milionů. I bez ohledu na ztrátu neruské populace bývalých sovětských republik jsme již ztratili více lidí než ve dvou světových válkách dohromady! Ještě dříve stejní lidé, kteří za jedno sezení v Bělověžském pralese zničili to, co bylo postaveno za 70 let, zradili socialistický tábor (vytvořený cenou milionů životů ve druhé světové a Velké vlastenecké válce). Vědomě provedli deindustrializaci, zabrzdili zemědělství, odtrhli od největší světové mocnosti 14 republik, které byly ekonomicky spojeny v jediný mechanismus.


Pokud se chceme podívat ještě hlouběji, pak vidíme zchudnutí obyvatelstva, rozpad ekonomiky, vědy, armády, růst kriminality, mezietnických konfliktů, válku v Čečensku, všechny konflikty v postsovětském prostoru, sérii oranžových revolucí, expanzi NATO na východ, válku a rozpad Jugoslávie, arabské jaro, válku v Sýrii - to vše je výsledkem geopolitické kapitulace, vzdání se nejdříve socialistického tábora, a pak Sovětského svazu.


Je takový pojem v politologii jako "vakuum síly". Všechno, co bylo ve spěchu zrazeno a vzdáno, rychle zaplnily a dobyly země NATO, které přijaly naši geopolitickou kapitulaci. A celý svět je dodnes otřesen hlavně kvůli událostem z konce 80. a začátku 90. let.


Strana pracujících na Donbase, 8.12.2021


Přeložil Jaromír Vašek