Separatistické aktivity „Světového ujgurského kongresu“ v České republice

Mluvčí Velvyslanectví Čínské lidové republiky v České republice odpověděl na otázku novináře ohledně protičínských separatistických aktivit „Světového ujgurského kongresu“ v České republice

http://www.chinaembassy.cz/…htmOtázka:Ve dnech 12. a ž 14. listopadu bude „Světovýujgurský kongres “ v České republice pořádat příslušné mezinárodní konference a shromáždění, na které jsou pozvány také některé české instituce a osoby. Jak to komentuje čínská strana? 

Odpověď: Čínská strana zaznamenala příslušné zprávy, důrazně odsuzuje protičínské separatistické aktivity,které vyvíjí„Světový ujgurský kongres“ v České republice a je rozhodně proti tomu, aby  jednotlivé české instituce i politici využívali této příležitosti ke vměšování se do vnitřních záležitostí Číny.

Světový ujgurský kongres“je skrz naskrz  protičínskou separatistickou organizací, která dlouhodobě vymýšlí pomluvy a lži o Sinťiangu, šíří náboženský extremismus a podněcuje teroristické a separatistické aktivity. Vůdce „Světového ujgurského kongresu“Dolkun Isa je  čínskou vládou označen za teroristu a je podezřelý z organizace a provádění řady násilných teroristických a závažných trestných činů na území Číny. V posledních letechse Dolkun Isa a dal ší snažili vystupovat jako takzvané „oběti“, ale není zde žádný způsob jak „očistit“ teroristickou povahu jejich činů a jejich zločiny budou nevyhnutelně a přísně potrestány zákonem.

Sin-ťiangu se vůbec netýká etnicity, náboženského vyznání nebo  lidských práv, nýbrž je to otázkou boje proti terorismu, separatismu a extremismu. To, že v Sin-ťiangu probíhá takzvaná „genocida“, „kulturní vyhlazování“, „nucené práce“ a podobné výrazy, je naprostou lží. Jsou to politické hry, které ignorují fakta a mají skryté motivy. Nedovolíme pošpinit čínskou správní politiku Sin- ťiangu a její rozvojové úspěchy v této oblasti. Sin-ťiang je nyní sociálně stabilní, již více než 4 roky po sobě zde nedošlo k žádnému teroristickému útoku, ekonomika se rychle rozvíjí a životní podmínky obyvatel se výrazně zlepšily. V roce 2020 přesáhl HDP 1,3 bilionu jüanů (ccaK 4,3 bilionu  č), disponibilní příjem na obyvatele dosáhl částky 23 845 jüanů (cca 78 689 Kč) a všech 3 064 900 chudých venkovských obyvatel se podle současných standardů vymanilo z chudoby. Na základě údajů ze 7. celonárodního sčítání lidu z roku 2020 vzrostl počet ujgurské populace v Sin-ťiangu z 10,0013 milionu v roce 2010 na 11,6243 milionu v roce 2020, což představuje nárůst o 16,23%. V Sin-ťiangu probíhá výuka standardní čínštiny a jejího písma v souladu se zákonem, přičemž je plně zaručené právo studentů národnostních menšin učit se vlastnímu jazyku a písmu, což účinně podporuje předávání a rozvoj jazyka a kultury národnostní menšiny.

Čínská strana vyzývá pár českých jednotlivců k tomu, aby pochopili separatistickou povahu „Světového ujgurského kongresu“, dodržovali mezinárodní právo a základní normy mezinárodních vztahů, nepodporovali protičínské separatistické aktivity „Světového ujgurského kongresu“ a  účinně vytvářeli podmínky pro zdravý a stabilní rozvoj čínsko-českých vztahů. Čínská strana uvítá občany všech zemí včetně České republiky, aby navštívili Sin-ťiang a poznali jeho skutečnou podobu. Čína je rovněž připravena spolupracovat s ostatními zeměmi světa na společné reakci na hrozby terorismu a na společném udržování světového míru a stability.

S pozdravem


Velvyslanectví ČLR 

add: Pelléova 18,160 00 Praha 6 

http://www.chinaembassy.cz/cze
https://www.facebook.com/….cz
https://twitter.com/…nCZ


Přišlo e-poštou