Rusové navrhnou Ukrajinu rozdělit jako Koreu

,8.1.2023

Rusové se chystají navrhnout rozdělení Ukrajiny na dvě svébytné entity, podobně jako k tomu došlo v případě Koreje. V rozhovoru pro ukrajinská média to o víkendu prohlásil tajemník Rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny Oleksij Danilov.

Mapa oblastí na Ukrajině

Článek

„Nabízejí nám teď korejský scénář. Nechvalně známou 38. rovnoběžku. Že někteří Ukrajinci budou tam a jiní zůstanou jinde. Rusové by teď přišli s čímkoliv. Vím jistě, že jednou z možností, kterou nabídnou, bude paralela k 38. rovnoběžce,“ prohlásil Danilov.

Kde by měla být Ukrajina rozdělena, ale nezaznělo.

Putinův vyjednavač Dmitrij Kozak podle Danilova objíždí evropské politiky z dřívější éry, s nimiž byl před invazí v kontaktu, když ještě byli ve funkcích, a jejich prostřednictvím dává Západu na srozuměnou, že je Moskva ochotna k ústupkům výměnou za příměří, jež jí zaručí status quo, tedy jí přizná alespoň některá obsazená ukrajinská území.

Rusko už dříve prohlásilo za své území Doněckou, Záporožskou, Chersonskou a Luhanskou oblast. Ovšem neovládá veškerá území těchto regionů. Od roku 2014 okupuje Krym. Ukrajina požaduje, aby se Rusko stáhlo z veškerých ukrajinských území včetně Krymu. Jakékoliv příměří Kyjev podmiňuje úplným stažením Rusů z okupovaných území.

INCLUDEPICTURE "https://d15–a.sdn.cz/d_15/c_img_QN_v/aFjE2/bez–nazvu–1.jpeg?fl=cro,0,0,1280,720%7Cres,1200,,1%7Cwebp,75" \* MERGEFORMATINET

Ruskem anektovaná území

Válka na Ukrajině

INCLUDEPICTURE "https://d15–a.sdn.cz/d_15/c_img_gW_n/zsHKN/rusko.jpeg?fl=cro,0,7,1250,703%7Cres,160,,1%7Cwebp,75" \* MERGEFORMATINET

ároveň se podle Danilova Rusové chystají na novou ofenzivu. „Pozorujeme celou řadu náznaků, že začíná určitá aktivizace. Že se chystají na navýšení počtu bojových operací v únoru,“ uvedl Danilov.

S tím, že se Rusové chystají v nejbližších dnech nebo týdnech zahájit další ofenzivu, a to možná po celé délce fronty, tento týden přišla i ukrajinská rozvědka. Ta navíc předpokládá, že Kreml vydá příkaz k další mobilizaci až půl milionu mužů. Danilov se obává rovněž toho, aby se Rusům nepodařilo do války vtáhnout také Bělorusy.

„Mají vůli zatáhnout Bělorusko do otevřené konfrontace. Ruské tajné služby k tomu provádějí provokace. To nám dává důvod si myslet, že může přijít eskalace tímto směrem,“ dodal Danilov.

Rozdělení Koreje na komunistickou KLDR na severu a na proamerickou Jižní Koreu na jihu země pramení z okupačních zón z konce druhé světové války podle 38. rovnoběžky. Severní Koreu okupoval Sovětský svaz a tu Jižní Spojené státy. Mezi nově vzniklými státními útvary v roce 1950 vypukla válka, která ale o tři roky později skončila příměřím a vybudováním demilitarizované zóny – opět podél 38. rovnoběžky.

„Při rozhovorech s představiteli Koreje jsem si všiml, že se domnívají, že bylo chybou dělat ústupky. Shodují se, že to tehdy bylo nutné, ale teď mají problémy,“ dodal Danilov podle serveru Ukrajinska pravda.