Rusko zvažuje energetickou válku proti EU

Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov oznámil, že protisankce proti Evropské unii budou vyhlášeny a provedeny v nejbližších dnech. Rusko se podle pozorovatelů už nebojí energetické války proti EU.

Sergej Rjabkov, náměstek ruského ministra zahraničí

13. března 2022 – 07:20

Několik ruských médií v sobotu oznámilo, že ruská vláda vypracovala masivní protisankce proti USA a Evropské unii a zavede je v nadcházejících dnech.

Většina odborníků a pozorovatelů očekává, že se plánují i opatření, která tvrdě zasáhnou evropský energetický trh. Obvykle dobře informovaný novinář s odkazem na ruské ministerstvo zahraničí píše na Telegramu:

„Ruské ministerstvo zahraničí: Rusko je v případě potřeby připraveno na tvrdou konfrontaci s EU v energetickém sektoru."

Toto je varování o naší připravenosti zahájit v případě potřeby globální ekonomickou válku.

Zablokování dodávek energie by zničilo Evropskou unii. Celá průmyslová odvětví by se zastavila a miliony lidí by přišly o práci.

Sympatie k „neuvěřitelným Ukrajincům“ vyprchají a domácí nestabilita srazí politické systémy celých zemí. V některých zemích se dostanou k moci fašisté (v původním smyslu politického termínu), v jiných propukne občanská válka a vnitřní teror.

V této situaci nebude nic bránit Rusku v dodávkách zbraní povstalcům od Vilniusu po Madrid. Mimochodem, kdo říká, že Baskové se ještě neučí taktiku používání MANPADS a protitankových systémů Javelin?

Hladomor zpustoší globální jih a Rusko bude jedinou zemí, která dokáže nasytit hladové. Tyto armády hladových lidí se mohou proměnit v novou vlnu uprchlíků, nebo mohou být vyzbrojeni k lovu bývalých bílých kolonialistů napříč Eurasií a Afrikou.

Náměstek ministra zahraničí Ruské federace Sergej Rjabkov v sobotu rovněž oznámil, že během několika dní budou zveřejněny osobní sankční seznamy vůči západním politikům, podnikatelům a dalším celebritám. V ruské televizi Rjabkov řekl:

„Seznamy jsou hotové. Právě to řešíme. To je z velké části součástí naší každodenní práce. Fixování toho, jak a do jaké míry reagovat na sankce, je pravděpodobně špatné.“

Nejvyšší diplomat oznámil, že ruský přístup k sankční válce bude „chladnokrevný".

Dopady západních sankcí vyhodnotil jako „zvladatelné“. Sankce a hospodářská válka byly nevyhnutelné a v žádném případě nezávisely na ruských akcích.

Rjabkov doslovně: „Věděli jsme a víme, že musíme kdykoli očekávat americkou zlobu. Na tuto situaci, kterou nyní zažíváme, jsme se připravili. Sankce by existovaly i bez vojenské operace. Tohle spolu nemá nic společného. Kdyby nedošlo ke speciální operaci, kdyby se situace kolem Doněcké a Luhanské lidové republiky alespoň stala relativně normální, myslím, že Washington a jeho zástupci by stále našli záminku k zavedení toho všeho (sankcí).“

O vztahu důvěry mezi Ruskem a USA již nemůže být řeč. Ministerstvo zahraničí počítalo: Počet amerických sankcí proti Rusku už dávno přesáhl 100.

(rp,prvnizpravy.cz,,foto:arch.)