Rusko reaguje na výzvu amerického senátora, aby Putina zavraždili

4. 3. 2022 josh–xy komentářů: 9   Rusko, Rusko Putin, usa

Rusko reaVýzva senátora Lindsey Grahama k spiknutí s cílem zabít ruského prezidenta je „nepřijatelná a pobuřující,“ prohlásil ruský velvyslanec v USA.

Republikánský senátor Lindsey Graham ve čtvrtek prosil, aby „někdo v Rusku“ „přistoupil k talíři“ a zavraždil prezidenta Vladimira Putina, a kdo by tak prokázal zemi a světu „velkou službu“. Ruský velvyslanec ve Washingtonu tyto poznámky pokáral a označil je za „nepřijatelné a pobuřující“.

Senátor z Jižní Karolíny obhajoval zavraždění Putina během vystoupení na Fox News a uvedl historické příklady spiknutí s cílem zabít slavné politické vůdce, včetně Julia Caesara a Adolfa Hitlera.

„Je v Rusku Brutus? Existuje v ruské armádě úspěšnější plukovník Stauffenberg? zeptal se Graham. „Jediný způsob, jak to… skončí, příteli, je, že toho chlapa někdo v Rusku vyvede.“

Ruský velvyslanec Anatolij Antonov je v komentáři označil za „nepřijatelné a pobuřující“. Řekl, že to ukazuje, že „rusofobie a nenávist ve Spojených státech vůči Rusku“ přesáhla měřítko a tvrdil, že Graham de facto obhajuje teroristický čin, aby podpořil politické cíle Washingtonu.

Moskva se bála o budoucnost amerického národa, vzhledem k tomu, že v jejím čele stojí lidé jako senátor, dodal ruský diplomat.

Pokusy zabít zahraniční vůdce nejsou v zahraniční politice USA neslýchané. Kubánský revoluční vůdce Fidel Castro byl pravděpodobně nejznámějším příkladem. Jak odhalil Církevní výbor v 70. letech 20. století, stal se terčem mnoha spiknutí vymyšlených CIA.

Novějším příkladem byl libyjský Muammar Kaddáfí. Byl osobně terčem náletů NATO během letecké kampaně bloku v roce 2011 s cílem zničit armádu země a zajistit vítězství protivládním silám. Poté, co byla jeho prchající kolona zasažena leteckým útokem, byl nakonec zajat rebely a byl stručně popraven.

Smrt Julia Caesara v římském senátu – obraz Vincenza Camucciniho (1771–1844) Neapol, Národní muzeum Capodimonte. © Getty Images / Leemage

Pokec24.cz