Rusko od pátku přijímá za plyn jen rubly, jinak zavře kohouty

Dnes,31.3.2022, 15:46 • Aktualizováno 16:15

,

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek oznámil, že podepsal dekret, podle kterého musejí zahraniční kupci od pátku platit za ruský plyn v rublech. Řekl to, když hovořil o situaci v leteckém průmyslu, uvedla agentura TASS.

„Dnes jsem podepsal dekret, který určuje pravidla obchodu s ruským zemním plynem s takzvanými nikoli přátelskými státy,“ uvedl Putin.

Platit se musí přes účty v ruských bankách. „Pokud se takové platby neuskuteční, budeme to považovat za nesplnění povinnosti ze strany kupce se všemi důsledky,“ pohrozil Putin.

„Nabízíme odběratelům z takovýchto zemí jasné a transparentní schéma,“ uvedl Putin. „Aby mohli nakupovat ruský zemní plyn, musejí si otevřít rublové účty v ruských bankách. Právě z těchto účtů budou platit za plyn od zítřka, tedy 1. dubna,“ dodal.

Putin zopakoval, že prodej plynu je obchod: „Nikdo nám neprodává zadarmo a my také nebudeme dělat charitu. Stávající smlouvy (v případě nezaplacení v rublech) budou ukončeny,“ řekl ruský vůdce.

Francouzský ministr financí Bruno Le Maire a německý ministr hospodářství Robert Habeck odmítli nový požadavek prezidenta Vladimira Putina, aby zahraniční kupci za ruský plyn platili v rublech.

Podle nich jde o nepřijatelné porušení smluv a vydírání. Obě země se podle ministrů připravují na zastavení dodávek plynu z Ruska, uvedla agentura AFP.

„Požadavek Ruska na platbu za ruský plyn a ropu v rublech nejspíš vyšumí do ztracena. Jako pravděpodobnější se mně jeví, že Evropská unie vytvoří v rámci sankcí výjimku, že Rusko může operovat s devizami, které získá prodejem ropy a plynu,“ řekl Právu ještě před podepsáním dekretu ekonom České spořitelny Michal Skořepa.

Ekonomika

INCLUDEPICTURE "https://d15–a.sdn.cz/d_15/c_img_QR_r/njsCDD.jpeg?fl=cro,0,132,1280,720%7Cres,160,,1%7Cwebp,75" \* MERGEFORMATINET

Rubl posiluje

Jedním z cílů opatření je zpevnit rubl a zvýšit jeho význam, pokud by ho západní odběratelé museli nakupovat, aby jím mohli platit za plyn. Navíc by to posílilo i ruské banky, protože by si v nich museli otevřít účty.

Rubl se po zahájení války prudce propadl. Den před válkou se dolar prodával za 78,6 rublu, ale 7. března to už bylo 150 rublů za dolar, ruská měna tak ztratila polovinu své hodnoty. Pak ale začala zase posilovat a 31. března stál dolar 84,8 rublu.

Válka na Ukrajině

INCLUDEPICTURE "https://d15–a.sdn.cz/d_15/c_img_QQ_s/oXLBkk.jpeg?fl=cro,0,96,1280,720%7Cres,160,,1%7Cwebp,75" \* MERGEFORMATINET

Ke stabilizaci ruské měny přispělo i zvýšení základní úrokové sazby na 20 procent, což ovšem zdražilo hypotéky. Centrální banka také zahájila intervence, kdy nakupovala rubly. Odkupovala i některé dluhopisy. Exportní firmy navíc musejí vyměnit 80 procent příjmů z deviz za rubly.

Rusko navíc omezilo prodej deviz, obyvatelé nesmějí nakupovat do září dolary.

Zemi také pomáhá, že drží čínské státní dluhopisy.