Racionalita jako nedostatkové zboží

 Marek Řezanka

 Německo čelí nedostatku základních léků – a mezi postižené patří bohužel i děti.

Jenom ve spolkové zemi Severní Porýní–Vestfálsko podle tamních lékařů zemřely od října do února čtyři děti na spálu, tedy onemocnění způsobené streptokokem typu A.   

Nelze podložit daty, že by tato úmrtí souvisela výhradně s nedostatkem potřebných léků, ale absence jejich včasného podání dozajista svou roli hrála:

"Rodiče museli často navštívit několik lékáren, než vůbec získali nějaké více či méně vhodné antibiotikum. Důležité léky byly často k dispozici až po několika hodinách či dnech, anebo vůbec", vyjádřil se k problému münsterský pediatr Pedro Andreo Garcia.

 Nedostatek léků netrápí pouze Německo, ale v podstatě celou Evropu včetně České republiky.

 Co stojí v pozadí za tímto výpadkem? Lze konstatovat, že sankce, které měly být primárně protiruské – ale jako bumerang se vracejí Evropské unii. Existují zde dva výrazné faktory, které mají dopad na některé farmaceutické společnosti a rovněž se podílejí na snížení nabídky léků: 1) Vysoká inflace a 2) Energetická krize.

 Evropská unie se slavnostně za účasti nabubřelých gest odstřihává od ruského plynu, aby ho pak nakupovala mnohem dráž odjinud – jen jako „ideologicky nezávadný“. Nemá totiž dostatek zdrojů, jak ho nahradit jinak. Ale po vzoru kocourkovských bude tvrdit, že nalezla alternativu – a nadme se pýchou, jak vše šalamounsky vyřešila.

 Drahé – dalo by se konstatovat, že neúměrně předražené – ceny energií se promítají téměř do každé komodity na trhu. To, co donedávna fungovalo, kolabuje. Svět přestal být globálně propojen přes jedinou velmoc, a to USA. Ekonomika a obchod potřebují mír. Ve válce nefungují – nebo se v ní daří jen některým jejich segmentům, jako například zbrojnímu průmyslu. Evropské unii nedošlo, že v globálně provázaném světě jakýkoli ekonomický útok na Rusko je ze své podstaty útokem na ni samu.

 Rusko dnes a denně dokazuje, že se bez Evropské unie obejde (Což ale neznamená, že nemá problémy – demografické, sociální, ekonomické – vydaly by na samostatnou analýzu, což ale není cílem této stati). Více ho to přimyká k Číně, ale i Indii. Na pozadí těchto událostí pak zvedají hlavu tzv. země třetího světa, dlouho decimované evropským kolonialismem a následně americkým neokolonialismem. Zatímco hnutí „Black Lives Matter“ se v Evropě dostalo poměrně nadšeného ohlasu, renesance zemí jako Brazílie, Nikaraguy, Mexika, a řady afrických a asijských zemí se s přílišným pochopením v Evropě nesetkává. Země BRICS posilují, a je pravděpodobné, že výrazně rozšíří řady o další členské státy. Brazilský prezident Lula de Silva vyzval země BRICS, aby se ve vzájemném obchodě vzdaly dolaru ve prospěch jiné společné měny. Brazílie rovněž odsoudila protiruské sankce – a odmítla přijmout dogma, že za válku na Ukrajině může jednostranně Rusko, kdy Lula de Silva poukázal rovněž na roli USA a celého Západu, který záměrně bojkotoval Minské dohody.

 Toto vše by bylo ještě před deseti lety nemyslitelné. Bohužel český mainstream se věnuje toliko propagandě – a na analytické statě, které by se zabývaly proměnou světového uspořádání, jak jsme ho dosud znali, nemá zjevně čas.

 Jenže propagandy se nenajíme. Propaganda nás nevyléčí, natož, aby nás uzdravila – a propaganda nijak neprospěje ani našemu průmyslu, ani naší energetice. Již proto bychom s propagandou, navíc často nesmírně hloupou, měli co nejdříve skoncovat – a nahradit ji věcnými rozbory situace s návrhy, jak dál.

 V následující básni shrnuji tragikomičnost stávajícího Fialova kabinetu, kdy si ministři vlády infantilně hrají s počítadlem – a zatím státní dluh narůstá děsivým tempem do bezkonkurenčně obřích rozměrů, až se začíná skloňovat slovo „bankrot“, a to ve všech pádech. Zatímco se vláda plně koncentruje na brannou povinnost a další a další dodávky zbraní na Ukrajinu, neřeší základní rovnici mezi příjmy a výdaji – a již vůbec se nestará o české zemědělce, české průmyslové podniky, české seniory, české rodiny s dětmi atp. Takovou vládu se neváhám nazývat zhoubnou. Domnívám se, že je nejvyšší čas na ozdravný proces, který rozhodně nebude rychlý – a ani jednoduchý. Bez něj ale budoucnost České republiky nevidím ani černě – nevidím ji totiž vůbec.    

 

Kdo nám to vládne…

S lidmi příliš nepočítá

Fialova vláda.

Na něco je ale hbitá,

něco hravě zvládá.

Dluhy sice strašné seká,

inflace je hrozná,

když se valí jako řeka.

Něco vláda pozná.

Ministr to s počítadly,

evidentně umí:

Mnohým brady na zem padly,

jiní dali rumy.

Všichni vidí, kdo je řídí

(ti, kdo nosí plínky,

a ani se nezastydí):

Děti z mateřinky.