Prezident Pavel poděkoval sudetoněmeckému sdružení za zlepšení vztahů

včera 17:42, 19.5.2023

Prezident České republiky Petr Pavel v pátek poděkoval předsedovi Sudetoněmeckého krajanského sdružení Berndu Posseltovi za zlepšení v česko–německých vztazích. Ty jsou podle Pavla nejlepší za poslední dobu a dávají i základ pro další spolupráci.

Český prezident Petr Pavel přijel do Bavorska na motorce. Doprovodili ho dva bodyguardi na stejném dopravním prostředku

Článek

V projevu na zahájení Bavorsko–českých týdnů přátelství v německém Selbu Pavel mimo jiné zmínil, že je potřeba spíše spolupracovat na řešení problémů migrace než se zabývat myšlenkou na opětovné uzavření hranic.

„Vítám posun v Sudetoněmeckém krajanském sdružení a chtěl bych poděkovat Berndu Posseltovi, opravdu si toho vážím,“ řekl Pavel. Posselt byl také jedním z hostů dnešního zahájení týdnů bavorsko–českého přátelství.

Pavel se dotknul i současné situace Evropy po ruské invazi na Ukrajinu. Řekl, že při všech setkáních s představiteli evropských zemí se je snaží přesvědčit, že pomoc bojující Ukrajině je také bojem za udržení evropských hodnot.

„Proto naléhám na všechny partnery, aby udrželi podporu a pomohli nejen uprchlíkům, ale podpořili Ukrajinu i v boji. Pokud by prohrála Ukrajina, prohráli jsme svým způsobem my všichni,“ řekl. Hosté jeho slova pak ocenili dlouhým potleskem.

Setkání s bavorským premiérem

Pavel využil slavnostního zahájení přeshraničního festivalu v Selbu i k jednání s bavorským předsedou zemské vlády Markusem Söderem. Mimo jiné by rád podpořil i lepší dopravní propojení obou regionů, které by podle Pavla pomohlo Bavorsku i české ekonomice.

INCLUDEPICTURE "https://d15–a.sdn.cz/d_15/c_img_QK_2/gcOPC.jpeg?fl=cro,0,0,4585,3051%7Cres,1200,,1%7Cwebp,75" \* MERGEFORMATINET

Český prezident Petr Pavel a bavorský ministerský předseda Markus Söder

Stejné téma zmínil ve svém projevu i Söder, který řekl, že zatímco severojižní spojení napříč Bavorskem je dobré, stále chybí spojení ze západu na východ.

To by mohlo být podstatné i pro českou stranu. Například na železnici je elektrifikace na české straně až do Chebu, za hranicemi ale zatím nepokračuje.

Dálniční spojení chybí

Podobně i silniční napojení na Německo z Karlovarského kraje je zatím nedokončené. Dálnice D6 končí u Chebu a ačkoli na německou dálnici A9 je to jen pár desítek kilometrů, na německé straně zatím chybí zájem rozšířit vozovku od Chebu k dálnici A9.

Program tříměsíčního přeshraničního festivalu je plný akcí. Budou se týkat sportu, přinesou hudební vystoupení, open air festival Dancing friends, uměleckou světelnou a videoinstalaci, poznávací zájezdy přes hranice nebo třeba společné dny udržitelnosti.

Společnou vizí je, aby celý bavorsko–český příhraniční region vytvářel společný prostor pro budoucnost. (?)

https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni–prezident–pavel–podekoval–sudetonemeckemu–sdruzeni–za–zlepseni–vztahu–40432139