Před 93 lety byla napsána bible nacismu - Mein Kampf; zrodila se v mozku strůjce bezprecedentních zločinů Adolfa Hitlera…

 

- Břetislav Olšer Je to už 93 let, co vyšla jedna z nejdiskutovanějších knih všech dob; Mein Kampf (Můj boj). Zrodila se v mozku strůjce bezprecedentních zločinů, který sám o sobě věděl, že „má dar mluvit“. Ale intelektuál to nebyl. Nebyl zvyklý psát, nebyl ani nijak vzdělaný...

Když Hitler vydává Mein Kampf (1925) se 700 hustě popsanými stranami, jedním z prvních, kdo knihu přečte, je i Joseph Goebbels (1897–1945), doktor filozofie. „Dočetl jsem ji a zmocnilo se mě velké vzrušení. Kdo je ten muž? Napůl plebejec, napůl bůh? Kristus, nebo jen svatý Jan?“

Adolf Hitler (sedící zcela vpravo) jako dobrovolník bavorského 16. záložního pěšího pluku bezprostředně po mobilizaci 3. srpna 1914... (Wikipedie)

 

Vlastně se kniha ani "Mein Kampf" jmenovat neměla; Hitler si původně zvolil titul: "Čtyři a půl roku boje proti lžím, hlouposti a zbabělosti". Prý by však takový název nezaujal, a podle všeho je to on, kdo navrhl úderný Mein Kampf - Můj boj.

Dne 18. července 1925, sedm měsíců od propuštění Hitlera z vězení Landsberg, míří kniha na pulty! Každý kus z prvního nákladu 10 000 výtisků ve velkém formátu se 400 stranami měl na černobílé obálce fotku Hitlera v černém obleku. Název křičí na čtenáře z široké červené pásky.Výsledek obrázku pro olser foto hitler mein kampf

Papír byl jemný, (jako toaletní), tisk kvalitní, cena: 12 marek! To bylo dost. Z Hitlera byl oficiálně spisovatel a 2. díl vydal v prosinci 1926. Od roku 1930 byly oba svazky spojeny v jeden – jako Starý a Nový zákon. Jako „nacistická bible“.

 

Hitler knihu sepsal v polovině 20. let, když byl uvězněn v Landsbergu za pokus o mocenský puč v Bavorsku. V díle promítl své životní a politické postoje - odpor k bolševismu, radikální antisemitismus a ideu vůdcovského státu. Až do začátku 30. let se ale prodalo jen pár desítek tisíc výtisků nenávistného textu, po roce 1933 se z Mein Kampfu stal bestseller; v letech 1933 až 1943 kniha skončila ve více než deseti milionech domácností. O dva roky později, po válce, však byla kniha stažena z trhu... Dočasně...

Než se tak ale stane, führerovo dílo všechny fascinuje, okouzluje, stejně jako děsí a varuje. Stane se opravdovým světovým bestsellerem a je jím dodnes. Na Mein Kampf se nezapomíná. Nikdy se nezapomene. I po válce se prodává v milionových nákladech.

Podle amerického časopisu Cabinet si v současnosti každý rok najde kolem 20 000 nových anglicky mluvících majitelů, jde o nejpopulárnější prodejní hit v Turecku s 80tisícovým nákladem, jsou z něj nadšení v Indii, Rusku, Indonésii, Egyptě.

 

A ejhle, bylo 17. ledna 2017 a Hitlerův Mein Kampf se stal v Německu dle předpovědí opět bestsellerem, tisíce čtenářů čekají na dotisk. Zájem německé veřejnosti o komentované vydání Hitlerovy vize světa je enormní. Jen deset dní po jeho uvedení na knižní trh vychází druhý dotisk. Tentokrát jde náklad do desetitisíců.Výsledek obrázku pro olser foto hitler

Už před oficiálním zahájením prodeje bylo jasné, že první náklad ve výši čtyř tisíc kusů zájmu veřejnosti rozhodně stačit nebude. Mein Kampf je historicky nejprodávanější knihou v Německu, do konce války se prodalo 12,4 milionu kusů. Na dalších sedmdesát let se z něj stalo tabu. Nová verze s odborným komentářem se už prodává druhý rok... https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/426453-podpaleni-synagogy-byla-primerena-kritika-izraelske-politiky-rozhodl-nemecky-soud.htmlVýsledek obrázku pro foto hitler zítko

Ovšem nacistická bible zabrala opět i u nás. Nejvyšší soud uznal dovolání vydavatele českého překladu Hitlerovy knihy Mein Kampf Michala Zítka a zprostil 10. března 2005 obžaloby z propagace nacismu. Pražský soud přitom Zítkovi původně vyměřil za vydání knihy tři roky podmíněně. Případ tak po pěti letech definitivně skončil.

Michal Zítko si před čtyřmi lety nechal přeložit originální text Hitlerovy knihy a překlad vydal v nákladu 100 tisíc výtisků. Stihl prodat 90 tisíc Hitlerových knih, zbytek mu zabavila policie. Zítko knihu před Nejvyšším soudem sám označil za hloupou.

 

"Vydání hloupé knihy zesměšní jejího autora-hlupáka," řekl. "A nic jiného jsem o té knize ani neslyšel." Upozornil na to, že někteří z účastníků soudního řízení knihu ani nečetli. "Například státní zástupkyně prohlásila, že nejhorší je prostřední část. Přitom má kniha jen dvě části," prohlásil Zítko.

Poprvé jsem sám využil "Mein Kampf" při psaní svého románu o holocaustu "Černá krev", která nezakrývá výchozí inspirační zdroje vycházející z židovské kultury i osudů této komunity v horizontu naší generace. Hrdina románu je tentokráte vtažen do širokého spektra vášní, pramenících z historických břemen rasismu a xenofobie: Román Černá krev

A ještě dvě kapitoly:  Z deníku osvětimské dozorkyně Gizelly Schwarzové-Hornové – I. část

 

Z deníku osvětimské dozorkyně Gizelly Schwarzové-Hornové – II. část

 

Výsledek obrázku pro olser churchill foto hitler mein kampf

 

Následující slova zazněla v éteru  v den, kdy Hitler zahájil válku proti Sovětskému svazu. Patřila nikomu významnému státníku Velké Britanie – Winstonu Churchillovi; 22. června 1941 začal útok nacistického Německa na SSSR. Plánu Barbarossa přitom nevěřil ani sám Stalin...

„Hitler to je zlověstné monstrum, nenasytný ve svém dychtění po krvi a loupení. Nespokojil se s tím,  že se celá Evropa ocitá pod jeho botou nebo ze strachu se musí  poníženě plazit před ním.  Nyní chce totiž  pokračovat v započatých jatkách a pustošení na nekonečných prostorách Ruska a Asie. Strašlivá vojenská mašinérie, kterou jsme my a ostatní část civilizovaného světa tak hloupě a tak ledabyle, tak nesmyslně dovolili nacistickým gangsterům postupně rok za rokem  vytvořit z ničeho – tato mašinérie nemůže zbytečně odpočívat, nehledě na to, že by zrezavěla nebo se rozpadla na jednotlivé součásti.

Ta musí být v neustálém pohybu a musí  drtit lidské životy a bořit obydlí a ničit lidská práva milionů lidí. A navíc je ji ještě nutno krmit lidskými těly, ale rovněž i  naftou, takže tento krvežíznivec  nasměroval své mechanizované armády na nová pole masakrů, loupení a pustošení. Bez ohledu na to, jak  chudobní jsou  ruští rolníci, dělníci a vojáci, on si zamanul zbavit je jejich  vezdejšího chleba. On si zamanul zničit jejich pole, která je živí.

Vzít jim ropu, která uvádí do pohybu jejich pluhy, a tím přivést je k hladu, který nebude mít obdoby v dějinách lidstva. A dokonce krvavá jatka a ničení, které přinese ruským lidem jeho vítězství (jestli by zvítězil, což je zatím ještě daleko), stanou se předstupněm k pokusu uvrhnout čtyři sta nebo pět set milionů obyvatel Číny a tři sta padesát milionů v Indii do této bezedné propasti lidské degradace, nad níž hrdě vlaje ďábelský emblém  hákového kříže…“

 

Co uváděl ve svém pamfletu Mein Kampf  Hitler o méněcenných rasách; „Kdyby dnes tělesná krása nebyla zatlačena do pozadí našimi nedbalými módními bytostmi, nebylo by možné svádění statisíců árijských dívek křivonohými odpornými židovskými mladíky..,“ notně se spletl a poprvé si to uvědomil v mrazech Stalingradu, odkud se jeho beznozí hrdinové, co kapitulovali, plížili po sněhových pláních Sibiře jako mrzáci…

(Osvětimský lékař Mengele by se už nehodil; na některých dětech v Osvětimi totiž zkoušel, jak dlouho vydrží bez jídla, jiné zavíral do cel, kde je nahé nechal v mrazu, aby údajně zjistil pro německé vojáky na Sibiři, kolik může člověk vydržet v zimě…)

Přitom která německá žena by nechtěla nosit pod svým srdcem führerova syna? Který by nechtěla mít jeho dítě; silné a krásné, abych naplnila slova z vůdcovy knihy Mein Kampf: „Analogicky k výchově chlapců povede národní stát ze stejných hledisek i výchovu dívek. Též zde je třeba klást hlavní důraz na tělesnou výchovu a teprve až poté na podporování duševních a posléze duchovních hodnot. Cílem výchovy žen je jejich příprava na budoucí mateřství…“

Inu, nicméně teď v Německu jako za starých dobrých Hitlerových časů - znovu je povolen Mein Kampf a první krok k další "křišťálové noci" byl německým soudem omilostněn; pokus vypálit synagogu v německém Wuppertalu v Severním Porýní-Vestfálsku byl prý dle německého soudu přiměřený krok...

 

Foto: ČTK, Reuters...  

http://www.rukojmi.cz/clanky/zahranicni-politika/5681-pred-93-lety-byla-napsana-bible-nacismu-mein-kampf-zrodila-se-v-mozku-strujce-bezprecedentnich-zlocinu-adolfa-hitlera