Právník Srjan Aleksić NATO odpovědělo na žalobu Srbska o bombardování uranem, že má imunitu

NATO odpovědělo na žaloby podané oběťmi bombardování Srbska v roce 1999 za použití ochuzeného uranu, že má právní imunitu podle dohody s vládou země z roku 2005, řekl  srbský právník Srjan Aleksić.

Srbský právník již dříve uvedl, že 20. ledna byly u Vrchního soudu v Bělehradě podány dvě nové žaloby proti NATO od obětí bombových útoků s ochuzeným uranem v roce 1999. První taková žaloba vůči NATO od jednotlivců byla podána 20. ledna 2021. 

Srbskému právníkovi pomáhá italský právník Tartaglia*, který úspěšně zastupoval zájmy italských vojáků a zajistil přes 260 soudních rozhodnutí, která již v Evropě vstoupila v platnost.

„Styčný úřad NATO v Srbsku ve svém prohlášení soudu uvedl, že má plnou imunitu pod jurisdikcí Srbska na základě dohody se Svazovým státem Srbsko a Černá Hora „O tranzitní účasti a podpoře mírových operací“ z roku 2005 a dohody z roku 2006, podle které byl založen Styčný úřad v Bělehradě,“ řekl Aleksić.

„Ale žádná z těchto dohod nedává imunitu NATO jako organizaci a také uplatnění imunity nemůže být retroaktivní. Proto podle dohody z roku 2005 NATO nemůže získat imunitu za válečné zločiny proti civilistům a za nezákonnou agresi. V našem případě hovoříme o bombardování ochuzeným uranem, které mělo za následek oběti mezi civilním obyvatelstvem, vojáky a policií a NATO je odpovědné za porušení práva na život a způsobené škody,“ dodal srbský právník.

Aleksić nyní čeká na oznámení prvního slyšení o nárocích u Nejvyššího soudu v Bělehradě, pravděpodobně letos na podzim.

21. září 2000 bělehradský okresní soud uznal amerického generála Wesleyho Clarka a bývalého generálního tajemníka aliance Javiera Solanu vinnými z válečných zločinů během bombardování Svazové republiky Jugoslávie. Po svržení prezidenta Slobodana Miloševiće v říjnu 2000 však nové orgány země zajistily přezkoumání verdiktu a na podzim 2001 Nejvyšší soud Srbska tento verdikt nad vedením NATO zrušil.

Podle srbských médií je nyní Srbsko na prvním místě co do počtu případů rakoviny v Evropě – ročně je odhaleno 40 000 nových případů. Na onkologická onemocnění zemře ročně asi 30 000 obyvatel sedmimilionové země.

V roce 1999 ozbrojená konfrontace mezi albánskými separatisty z Kosovské osvobozenecké armády a armádou a policií Srbska vedla k bombardování Svazové republiky Jugoslávie (SRJ) (v té době tvořené Srbskem a Černou Horou) silami NATO. Vojenská operace byla provedena bez souhlasu Rady bezpečnosti OSN, na základě tvrzení západních zemí, že orgány SRJ provedly etnické čistky v kosovské autonomii a vyvolaly zde humanitární katastrofu. Letecké útoky Severoatlantické aliance trvaly od 24. března do 10. června 1999 a vedly ke smrti více než 2,5 tisíce lidí, včetně 87 dětí a ke škodám ve výši 100 miliard dolarů.

Pro Pokec přeložila Janinna.

*Žaloba byla vypracována ve spolupráci s italským právníkem, který se podílel na 260 případech, kdy soud nařídil odškodnění italských vojáků, u kterých se vyvinula smrtelná onemocnění kvůli ochuzenému uranu používaným NATO.