Poselství prezidenta Ruska Federálnímu shromáždění

(hlavní)

Jak již mnozí tušili (nebo viděli), vyslechl jsem si v přímém přenosu dnešní poselství Vladimíra Putina. Právě jsem se dostal k počítači a mohu říci následující.

Jak již mnozí tušili (nebo viděli), vyslechl jsem si v přímém přenosu dnešní poselství Vladimíra Putina. Právě jsem se dostal k počítači a mohu říci následující. To hlavní, co prezident řekl, se přirozeně týkalo domácí politiky a tomu hlavnímu se říká „budování autarkie“. "Autarkie je systém uzavřené reprodukce komunity s minimální závislostí na směně s vnějším prostředím, ekonomický režim soběstačnosti země..."

Kurz k autarkii ze strany vedení země je evidentně jasný a jednoznačný. Všechno, o čem Putin mluvil s ohledem na ekonomiku, vzdělání, výchovu atd., byl podřízena právě této myšlence – vybudování samostatného a na vnějších okolnostech maximálně nezávislého světového seskupení zvaného Rusko. A to se zásadně liší od minulého vektoru země – integrace do světového ekonomického systému jako samostatného seskupení.

Navíc na tomto pozadí obrat na západ zpět a na východ a jih vpřed nebo pozastavení smlouvy o strategických útočných zbraních osobně považuji za druhořadé.

a na východ a jih vpřed nebo pozastavení smlouvy o strategických útočných zbraních osobně považuji za druhořadé. Navíc dnešní podmínky tomu více než kdy jindy napomáhají. Ve světě, který se rychle rozpadá, zůstat v současném  světovém ekonomickém systému znamená zůstat v „seskupení smrti".

Ano, tento proces není na jeden rok, ale brzy začneme pociťovat nástup nové reality v našich životech, ve které teď všichni musíme dál žít. A to je hlavní věc, kterou mohu zaznamenat v dnešním projevu Vladimira Putina.

J. Podoljak

Přišlo e–poštou

Původně jsme chtěli Ukrajinu vyřešit mírovými prostředky, prohlásil Putin v projevu

• Aktualizováno 11:20

Rusko se snažilo vyřešit situaci na Ukrajině mírovými prostředky, prohlásil prezident Vladimir Putin v úterním projevu k ruskému federálnímu shromáždění. Válku „začali oni“, prohlásil s tím, že Rusko používá sílu, „aby to zastavilo“.

Článek

Moskva udělala vše, co bylo v jejích silách, aby problém vyřešila mírovou cestou. Byla trpělivá, ale za jejími zády se připravoval jiný scénář,“ řekl Putin a pokračoval: „Byli to oni, kdo začali válku. A používáme sílu, abychom to zastavili,“ řekl.

Podle něj v letech 2014 až 2015 došlo k mnoha pokusům o útok na Donbas, ale „všichni předstírali, že se nic neděje“.

Jednání o dodávkách zbraní a protivzdušné obrany byla, jak poznamenal ruský prezident, vedena ještě před zahájením speciální vojenské operace, jak se v Rusku invaze na Ukrajinu nazývá. „Divadlo vojenských operací bylo zvládnuto dlouho před prvním krokem Moskvy,“ uvedl Putin.

INCLUDEPICTURE "https://d15–a.sdn.cz/d_15/c_img_QO_5/z4uKz/vladimir–putin–rusko.jpeg?fl=cro,0,0,3500,2347%7Cres,1200,,1%7Cwebp,75" \* MERGEFORMATINET

Západ podle Putina neskrývá, že chce s Ruskem navždy skoncovat a konflikt na Ukrajině chce změnit na globální. Západ potom obvinil z rozdmýchávání konfliktu.

„Je nemožné porazit Rusko na bojišti, takže provádějí stále agresivnější informační útoky. Neustále lžou, nepřestávají útočit na naši kulturu, na ruskou pravoslavnou církev,“ uvedl.

„Nikdy nebudeme jako Kyjev a západní elity. Nebudeme si vyřizovat účty s těmi, kteří udělali krok stranou. Ať to zůstane na jejich svědomí. Hlavní věc je, že jim občané dali morální vysvědčení,“ řekl Putin. Poděkoval Rusům za jejich odvahu a odhodlání. „Jsme hrdí na to, že naši lidé zaujali principiální postoj ke speciální vojenské operaci a podpořili naše akce na ochranu Donbasu,“ řekl Putin.

Rusko po sjednocení s Donbasem podle prezidenta „zesílilo“. „Teď jsme zase spolu, což znamená, že jsme se stali ještě silnějšími. A uděláme vše, abychom do našich zemí vrátili mír. Naši hrdinové za toto bojují. Bojují za naše předky, za budoucnost dětí a vnoučat, za sjednocení našeho lidu,“ řekl Putin a oznámil minutu ticha za padlé.

Vyzval také k podpoře rodin vojáků padlých během konfliktu na Ukrajině. „Nesnesitelně těžké je to pro manželky a rodiče. Naší povinností je podporovat rodiny, které ztratily své blízké,“ zdůraznil prezident. Putin navrhl vytvořit zvláštní fond, který bude v takových situacích poskytovat komplexní cílenou podporu.

Putin: Západ chce, aby Rusové trpěli

Hlavní úkolem je podle prezidenta zahájit masovou výrobu nových zbraní.

Západ se podle Putina snaží rozdrtit ruskou ekonomiku a chce, aby Rusové trpěli, ale „iniciátoři sankcí proti Rusku se trestají sami“, řekl prezident. Ruská ekonomika je podle jeho slov silnější, než si západ myslel a oznámil dosažení ekonomické stability.

„Rusko se nemusí klanět a žebrat o peníze v zahraničí,“ řekl.

Putin připomněl slova Pjotra Arkaďjeviče Stolypina, ministerského předsedy Ruska v letech 1906 až 1911. „Při obraně Ruska se musíme všichni spoji v úsilí, povinnostech a právech na podporu jednoho historického nejvyššího práva, práva Ruska být silné.“

Príhovor Vladimíra Putina vo Federálnom zhromaždení

Bratislava 21. februára 2023 (HSP/Foto:Screenshot)

Aktualizované 21. februára 2023 11:13

Ruský prezident Vladimír Putin prednáša príhovor vo Federálnom zhromaždení

Na snímke Vladimir Putin

– Putinovo posolstvo sledujú televízne kanály a ďalšie médiá na celom svete.

 

– Putin poveril kabinet ministrov, aby predložil ďalšie opatrenia na deoffshorizáciu ekonomiky, pričom uviedol, že spoločnosti by mali pôsobiť v ruskej jurisdikcii. Prezident poznamenal, že nikto z bežných občanov neľutuje tých, ktorí prišli o svoj majetok v zahraničí, prišli o svoje jachty a paláce.

 

– Putin vyzýva na revíziu hospodárskych trestných činov v trestnom zákone, netreba to preháňať.

 

– Putin navrhol stanoviť poistné krytie pre dobrovoľné dôchodkové sporenie na 2,8 milióna rubľov – dvakrát viac ako pre bankové vklady.

 

– Putin hovorí o úspechu bankového sektora: ruské banky pracujú stabilne a vďaka dobrej platobnej bilancii Rusko nemusí žobrať o peniaze v zahraničí. Bankový sektor ako celok dosiahol v minulom roku zisk 203 mld. rubľov, uviedol prezident.

 

– V priebehu 10 rokov sa investuje 4,5 bilióna rubľov do sektora bývania a verejných služieb

 

– Program bezplatnej plynofikácie bude pokračovať, tvrdí Putin.

 

– Rusko bude rozvíjať prístavy v Čiernom a Azovskom mori, povedal Putin a poznamenal, že je potrebné vybudovať logistické koridory v rámci krajiny

 

– Rusko v skutočnosti vstupuje do nového cyklu hospodárskeho rozvoja, v mnohých oblastiach má všetky predpoklady na prelom, povedal Putin.

 

– Nie je to Rusko, kto znižuje vyrovnania v dolároch, Západ to robí sám, povedal Putin. Poznamenal, že podiel rubľa na zúčtovaní zahraničného obchodu sa už zdvojnásobil.

 

– Putin: Chceli, aby ľudia trpeli, aby destabilizovali krajinu zvnútra, ale ich kalkulácie sa nevyplatili.

 

– Putin nariadil spustenie programu zvýhodneného nájomného bývania pre zamestnancov obranného priemyslu za nižšie ako trhové ceny a nariadil okamžité začatie výstavby.

 

– Úroveň vybavenia síl jadrového odstrašenia najmodernejšími zbraňami je 91,3 %, je potrebné dosiahnuť túto úroveň vo všetkých oblastiach ozbrojených síl, povedal prezident.

 – Ďalší rozvoj a posilnenie armády a námorníctva musí vychádzať z reálnych bojových skúseností, to je neoceniteľné, povedal Putin.

 

– Putin navrhol minimálne 14 dní dovolenky pre bojovníkov každých šesť mesiacov, okrem času na cestu, aby mali čas a možnosť navštíviť svoje rodiny.

 

– Vytvorenie osobitného fondu na pomoc rodinám bojovníkov a veteránov nezbavuje ostatné orgány zodpovednosti, zdôraznil Putin.

 

– Putin informoval o osobitnom fonde na cielenú pomoc rodinám padlých bojovníkov a veteránov špeciálnych operácií.

 

– Našou povinnosťou je podporiť rodiny tých, ktorí zahynuli počas špeciálnej operácie, ich potreby treba riešiť okamžite, povedal.

 

– Putin počas svojho prejavu vyhlásil minútu ticha za obete v Donbase.