Politika, hospoda, politikaření, večírky, „pátá kolona“ USA v Praze...

Vše, co chcete vědět o Janu Hamáčkovi, možném šéfovi ČSSD. Nejen od zdrojů ze strany

17.02.2018 12:28

 

Současný místopředseda ČSSD a kandidát na nejvyšší stranickou funkci Jan Hamáček je stranickými kolegy často přirovnáván ke končícímu předsedovi německé SPD a bývalému předsedovi Evropského parlamentu Martinu Schulzovi. Pro nedokončené vzdělání, sklony k opilství, ale hlavně kvůli fanatickému „eurohujerství“.

Politika, hospoda, politikaření, večírky, „pátá kolona“ USA v Praze... Vše, co chcete vědět o Janu Hamáčkovi, možném šéfovi ČSSD. Nejen od zdrojů ze strany

Foto: Hans Štembera

 

Místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček jede na mimořádný sjezd ČSSD jako favorit. Na krajských stranických konferencích získal pět nominací na předsedu ČSSD. Jeho největší momentální rival, exministr vnitra a současně „zastupující šéf ČSSD“ Milan Chovanec, který stanu „řídí“ jako místopředseda po odstoupení Bohuslava Sobotky, získal tři nominace. Ostatní kandidáti mají maximálně jedno „navržení“ z regionu. Většinou ze svého domovského kraje.

 

Příkladem je jihočeský exhejtman a jeden z „lánských pučistů“ Jiří Zimola, který byl napřed ze Sněmovny a poté i z kraje „vymeten“ intrikami lidí kolem expremiéra Sobotky. Dále starostka České Lípy Romana Žatecká a primátor Olomouce Antonín Staněk. Výjimku tvoří bývalý šéf Vojenského zpravodajství brigádní generál Miroslav Krejčík, kterého na předsedu navrhuje velmi početný Jihomoravský kraj. I když je to Středočech. Což je samo o sobě zajímavé, protože Středočeši mají podle usnesení své krajské konference oficiálně podporovat svého krajského předsedu Hamáčka.

 

Čeká se „bitva“ Hamáčka s Chovancem

 

Středočech a bývalý poslanec Stanislav Huml ale tvrdí, že na sjezdu se hlavní „rvačka“ o předsednické křeslo zřejmě odehraje mezi Hamáčkem a Chovancem. Z nichž ani o jednom si přitom nic moc dobrého nemyslí. Podle Humla sice „někdo z ostatních kandidátů samozřejmě může nečekaně zazářit, třeba takový Zimola“.

 

Zároveň však dodává, že jihočeský exhejtman má nevýhodu v tom, že byl po Sobotkou vynuceném odchodu ze Sněmovny po lánské schůzce řadu let mimo nejvyšší politická patra. „Nebyl u těch kšeftů a kšeftíků s různými dotacemi do regionů, s různými pozměňovacími návrhy pro různé zájmové skupiny, které mají zavázané mnoho stranických funkcionářů na různých úrovních,“ řekl exposlanec. Právě při tom se ale podle něj „kovají kliky přátel“, které pak politika tlačí do vyšších stranických funkcí. „Ale může klidně překvapit. Může mu také pomoci třeba prezident Miloš Zeman – uvidíme v neděli,“ konstatoval Huml.

 

Hasit bude ten, kdo zapaloval

 

I řada dalších oslovených sociálních demokratů se domnívá, že druhé kolo volby předsedy bude zřejmě mezi Chovancem a Hamáčkem. Tedy mezi dosavadními místopředsedy strany, kteří se spolu s expremiérem Sobotkou výrazně podíleli na pádu strany na jednociferný výsledek ve sněmovních volbách. Podle většiny oslovených je kandidatura ostatních méně známých tváří spíše pokusem, jak se zviditelnit. Jakási investice do budoucna, pokud by strana přežila současnou krizi.

Současní členové zbylého poslaneckého klubu ČSSD se ke kandidátům vesměs odmítají veřejně vyjadřovat. Ze série vyhýbavých nebo nic podstatného neříkajících odpovědí socanských poslanců stojí za zveřejnění pouze jediná z nich: „Generál Krejčík? To je pouze hra Milana Chovance. Je nastrčený, aby rozrazil řady středočeských delegátů a ubral hlasy Hamáčkovi,“ řekl ParlamentnímListům.cz jeden z poslanců, který však trval na tom, že jeho jméno nebude zveřejněno. Dodal, že část Moravy si jej kooptovala, protože nechtějí pokračování dosavadní „sobotkovské“ linie politiky. „A Hamáček by byl pokračovatelem této linie, která se táhne až do doby Špidly, Grosse a Buzkové,“ vysvětluje poslanec. Ideově je podle něj tato linie „takové to s EU a s NATO na věčné časy – a nikdy jinak“. Moraváci podle něj vědí, že Krejčík asi nemá šanci se předsedou ve skutečnosti stát. „Oni si tu službu ale vyberou zpět protislužbou v podpoře pro některého moravského kandidáta na místopředsedu od lidí, kteří jsou za Chovancem,“ vysvětluje poslanec složité a normálním smrtelníkům těžko pochopitelné intriky uvnitř nejstarší české politické strany.

 

Strana je ve „s….ách“

 

Po poměrně zdlouhavém vysvětlování „stranických silokřivek“ přiznal, že ČSSD těmito léta se táhnoucími vyčerpávajícími vnitřními boji „zabředla do pěkných s…..ek“. „Stranu to zcela stravuje. Lidi to stravuje. Žádná reálná politika se už léta nedělá. Poslanci jsou místo soustředění se na legislativní práci zcela pohlceni vnitřními boji o pozice ve straně,“ konstatoval poslanec. Dodává, že všichni to však dělají proto, aby získali příště zase volitelné místo na kandidátce.

 

Držet hubu a krok

 

Další z poslanců, kterému se podařilo přežít ve Sněmovně loňské, pro ČSSD katastrofální volby, rovněž pod podmínkou anonymity, dodává, že „dělání politiky“ poslancům ve skutečnosti přímo zakázalo vedení strany. „Sobotka, když byl premiér, Chovanec jako ministr vnitra a i Hamáček jako předseda Sněmovny nikdy nechtěli, aby naši poslanci do projednávaných zákonů navrhovali něco, co pomůže lidem. Nebo aby vychytávali pomocí pozměňováků i zjevné chyby, které tam nasekali záměrně nebo z hlouposti úředníci. Oni celou dobu razili zásadu, že jako vládní poslanci máme pro vládní návrhy zvedat ruce, mačkat hlasovací čudlíky a držet hubu,“ konstatoval poslanec za ČSSD.

 

V minulém volebním období  podle něj byl na poslaneckém klubu mnohokrát „pořádný kravál“. „Někteří poslanci zkoušeli předkládat pozměňovací návrhy. A často to mělo věcnou logiku. Ale pak na ně z pódia řvala nejsvětější trojice,“ dokresluje atmosféru poslanec. „Nejsvětější trojicí“ bylo mezi poslanci ČSSD nazýváno trio premiér Sobotka, ministr vnitra a zastupující šéf strany Chovanec, a předseda poslaneckého klubu Roman Sklenák. Hamáček jim v tom prý dost často také dělal sekundanta. I když nebyl nikdy tak na očích. „Pódiem“ se označují vyvýšené stoly a židle, za nimiž při jednání poslaneckého klubu seděli ve vyhrazené zasedačce členové vedení ČSSD, členové vlády za stranu a vedení klubu.

 

I tento zkušenější poslanec potvrzuje názor svého nového kolegy, že zvolení Hamáčka předsedou strany by „bylo zárukou pokračování dosavadní politiky“. „Až do hořkého úplného  konce,“ dodal. S tím, že možná právě proto má Hamáček největší šance na zvolení.

 

Tresty za práci

Informaci o „umravňování“ snaživých poslanců vedením strany a bývalé vlády potvrzuje i exposlanec Huml. „Když jsem byl poslanec, tak jsem taky navrhoval pozměňovací návrhy. Třeba k zákonu o provozu na pozemních komunikacích. Chtěl jsem rozbít pracovní nástroje mafií tvořených některými městskými strážníky, odtahovými službami a exekutory. Stejně jako řada dalších poslanců, kteří se pokoušeli v zákonech něco změnit, aby to bylo dobré pro obyčejné lidi, jsem však byl potrestán úplným odsunutím z kandidátky. Pro jistotu – aby mě lidé nevykroužkovali jako minule,“ řekl Huml. Většina jeho kolegů, kteří předkládali pozměňováky, byla stranickým vedením potrestána „jen“ odsunutím na nevolitelná místa.

 

Kdo je Jan Hamáček?

 

Vzhledem k tomu, že Hamáček se i při výkonu třetí nejvyšší ústavní funkce – předsedy Poslanecké sněmovny – doposud pohyboval víceméně v mediálním stínu svých známějších kolegů Sobotky, Chovance nebo Zaorálka, tak se ParlamentníListy.cz před jeho nadcházejícím pokusem o „dobytí“ nejvyšší stranické funkce pokusily zmapovat jeho dosavadní politickou kariéru.

 

Při bližším pohledu na jeho životopis se ukazuje, že jde o pravého nástupce Bohuslava Sobotky. Čistokrevného celoživotního politického „bafuňáře“. Stejně jako bývalý premiér se ani Hamáček nikdy v životě neživil prací. Jediná jeho pracovní zkušenost mimo politiku byla brigáda ve Škodě Auto v jeho rodné Mladé Boleslavi. V době svých středoškolských a vysokoškolských studií chodil „stážovat“ do naší největší automobilky. Ovšem nikoli k výrobnímu pásu nebo do vývoje. Ale do kanceláře oddělení prodeje náhradních dílů.

 

Přítel příteli sociálním demokratem

 

Po ohlášení Hamáčkovy kandidatury na funkci předsedy ČSSD se mediální zájem o jeho osobu zvýšil. Zvýšilo se však i množství fám, které se kolem něj točí. Je docela dobře možné, že některé z nich vypouští do oběhu sami sociální demokraté z jiných stranických táborů. Ne nadarmo se v ČSSD traduje, že staré římské pořekadlo „homo homini lupus“ (člověk člověku vlkem) se v Lidovém domě praktikuje v podobě „přítel příteli sociálním demokratem“. Přičemž „přítel“ je oficiální oslovení stranického kolegy. Jako se u komunistů říká „soudruh“.

 

Redakci ParlamentníchListů.cz byla „exkluzivně“ nabídnuta „zaručená nová informace“ o Hamáčkových studijních úspěších. Již delší dobu je veřejně známo, že současný místopředseda Poslanecké sněmovny nikdy nedokončil žádnou vysokou školu. Hamáček se tím ostatně sám ani netají a má tuto informaci uvedenu ve vlastním životopise na webových stránkách ČSSD. Nyní však mediálním prostorem obíhá informace o tom, že Hamáček byl natolik slabým studentem, že jedinou střední školou, kam se mu podařilo dostat, měla být poddůstojnická škola ve Vyškově. Tato informace se však při bližším prověřování jak na škole ve Vyškově, tak i v Armádě ČR, která má evidenci všech vojáků i studentů vojenských škol, ukázala jako nepravdivá.

Parlamentní listy