Plná mobilizace Rusů a agresivní postup na Ukrajině, žádá Klub rozhněvaných vlastenců

, 10.4.2023

Bývalý velitel separatistů Doněcké lidové republiky Igor Girkin, který si říká Strelkov, spolu s dalšími sedmi nacionalisty založil uskupení nazvané Klub rozhněvaných vlastenců. To má pomoci co nejrychleji ukončit válku na Ukrajině ve prospěch Ruska, uvádí americký Institut pro studium války (ISW).

Igor Girkin

Článek

Členové klubu jsou rozhořčeni situací na frontě, píše. Tvrdí, že je Rusko na pokraji porážky a hrozí prozápadní převrat nebo občanská válka, pokud Moskva razantně nezlepší situaci na frontové linii. „Nebojím se říct, že směřujeme k vojenské porážce,“ řekl Girkin. , aby pokračovalo ve válce na Ukrajině „mnohem agresivněji“, s plnou mobilizací ruského obyvatelstva, a byl kritický vůči ruskému ministru obrany Sergeji Šojguovi.

Členové klubu tvrdí, že většina ruských představitelů podle nich není schopna zmírnit dopad války na ruskou společnost, protože většina představitelů Kremlu patří k „protiválečné frakci“. Ta podle klubu obhajuje mírové urovnání se Západem, aby znovu získala přístup k bohatství, jež je jim odepřeno kvůli západním sankcím, tedy nikoliv ze zásadního nesouhlasu s válkou a touze po míru.

Klub tvrdí, že se snaží pomoci ruským úřadům dokončit včas „zvláštní vojenskou operaci“, jak se v Rusku nazývá invaze na Ukrajinu. Vleklá válka na Ukrajině by podle nich mohla přimět protiválečné představitele ke vzpouře. Skupina uvedla, že se pokouší vybudovat „obrannou síť“, která by v takovém případě odrazila případný převrat v Rusku.