Pavel Ukrajina si zaslouží stát se po válce členem NATO

dnes 8:20 • Aktualizováno 8:42

Jitka Zadražilová

Ukrajina si zaslouží stát se po válce členem Severoatlantické aliance, prohlásil v rozhovoru pro stanici BBC nově zvolený český prezident Petr Pavel. Její armáda bude podle jeho slov pravděpodobně nejzkušenější v Evropě.

Foto: David W Cerny, Reuters

Nově zvolený český prezident Petr Pavel poskytl rozhovor BBC.

Článek

„Ukrajinská armáda bude pravděpodobně nejzkušenější armádou v Evropě. Ukrajina si zaslouží být součástí společenství demokratických zemí,“ řekl Pavel. Na otázku reportéra, zda by měla být součástí NATO, nově zvolený český prezident odpověděl: „Věřím, že si to opravdu zaslouží.“

Ve svém prvním televizním rozhovoru pro zahraniční média Pavel obhajoval západní vojenskou podporu Kyjevu a řekl, že by neměly existovat „téměř žádné limity“ pro to, co by země měly poskytovat.

Poskytnutí stíhaček, jako jsou například letouny F–16, pro něj „není tabu“, ale není si jistý, zda mohou být dodány v časovém rámci, který by mohl být pro Kyjev užitečný.

V této souvislosti připomněl, že Česká republika byla první západní zemí, která poslala tanky a bojová vozidla do Kyjeva. „Jsem hrdý na to, že moje země byla jednou z prvních, které poskytly Ukrajině významnou vojenskou pomoc,“ řekl BBC.

Podle jeho slov ale pomoc, které se Ukrajině dostává, nestačí na to, aby čelila „významným ruským zdrojům mužů a materiálu“. V rozhovoru uznal zklamání Kyjeva z rychlosti dodávek zejména západních tanků.

Nově zvolený prezident smetl se stolu názor – dlouho zastávaný v některých evropských zemích, zejména v Berlíně –, že takové dodávky by mohly být považovány za eskalaci konfliktu. „Nemáme jinou možnost,“ řekl. „Pokud opustíme Ukrajinu, nepomůžeme jí, s největší pravděpodobností tuto válku prohrají. A pokud prohrají oni, prohrajeme všichni.“

Pavel také řekl, že on a další evropští lídři mají povinnost vysvětlit svým skeptickým – a v mnoha případech vyděšeným obyvatelům – smysl pomoci Ukrajině.

Konec války je zcela v ruských rukou. Stačilo by jediné rozhodnutí prezidenta Putina

„Naše města nejsou ničena ruským dělostřelectvem a raketami. Ale naše budoucnost by mohla být zničena, pokud nepodpoříme Ukrajinu k úspěšnému ukončení tohoto konfliktu.“

Odmítl také tvrzení, že zavírá dveře diplomacii. „Jakmile bude sebemenší šance na mírové rozhovory, podpoříme ji. Ale z ruské strany tomu nic nenasvědčuje,“ řekl Pavel.

„Je třeba říci toto: konec války je zcela v ruských rukou. Stačilo by jediné rozhodnutí prezidenta Putina ke stažení jeho sil z Ukrajiny a válka skončila.“

novinky.cz