Pavel Německé vedení? Budu rád, když Německo přijde s něčím, k čemu se připojíme

21.03.2023 11:52 | Ze sítí

Německý a český prezident uspořádali společnou tiskovou konferenci. Frank Walter Steinmeier poděkoval Pavlovi, že do Německa přijel tak brzy po svém zvolení. Po té promluvil o „ruské brutální válce na Ukrajině“. Pavel ocenil vysokou kvalitu česko–německých vztahů, poděkoval Německu za zvládnutí energetické krize a přišel s výzvou.

Foto: Hans Štembera Popisek: Prezident Petr Pavel

Německý prezident Frank Walter Steinmeier přivítal v Berlíně nového prezidenta Petra Pavla. Ocenil, že Pavel přijel do Berlína už dva týdny po svém zvolení. „Myslím, že to vypovídá o tom, jak blízké jsou naše vztahy,“

Prozradil, že s Pavlem jednal „o brutální ruské válce vedené na Ukrajině. Rusko svým útokem na Ukrajinu nabouralo mírový řád. Úplně jej zničilo. Rusko se snaží ukrást cizí zemi a naše přesvědčení je, že se mu něco takového nesmí povést,“ oznámil nejvýše postavený německý politik.

Ocenil odvahu, s jakou se Ukrajinci a Ukrajinky postavili velké ruské vojenské moci a hrdinně jí čelí. Česko i Německo jsou podle Steinmeiera připraveny podporovat Ukrajinu i nadále. Prezidenta Pavla ujistil, že Německo je zároveň odhodláno bránit každý centimetr území NATO, pokud Rusko své útočné operace rozšíří i tímto směrem.

České republice také poděkoval za to, jak moc Ukrajině pomáhá.

„Já mohu slova pana prezidenta potvrdit,“ začal Pavel. „Vztahy mezi našimi zeměmi jsou v dnešní době nejlepší, jaké kdy byly, a to nejen na úrovni prezident–prezident, ale i mezi oběma vládami a na nižších úrovních,“ pokračoval s tím, že vztahy lze ještě vylepšovat.

Stranou jeho pozornosti nezůstala ani válka na Ukrajině.

„Staví nás to do situace, kdy začínáme psát novou kapitolu evropských dějin. Jsem přesvědčen, že Německo v této fázi může sehrát rozhodující roli. Mnohokrát se skloňuje sousloví ‚německé vedení‘ a i když vím, že je to v řadě zemí velice citlivé, tak budu rád, když Německo přijde s nějakou iniciativou a ostatní země se budou moct k této iniciativě připojit,“ řekl Pavel.

„Střední a západní Evropa by teď měla táhnout za jeden provaz. Nejen ve vztahu k Rusku, ale i soupeření s Čínou bude vyžadovat, aby demokratický svět byl co nejvíce za jedno,“ uvedl Pavel.

Během svého vystoupení přišel také s výzvou, že by se Německo stejně jako Česko mělo zapojit do poválečné obnovy Ukrajiny a už teď připravit projekty, které bude možné začít realizovat v okamžiku, až bude uzavřeno příměří.

Nakonec pozval německého prezidenta do České republiky a to někdy ve druhé polovině tohoto roku. Německý prezident za pozvání poděkoval a přislíbil, že přijede do Česka co nejdříve.