Od Lisabonu po Tokio Satanovskij oznámil dramaticky změněné cíle SVO na Ukrajině

, ,

Hlavní cíl Ruska ve velké konfrontaci se Spojenými státy v rámci speciální vojenské operace (SVO) na Ukrajině se během pouhých pár týdnů od začátku SVO dramaticky změnil.

Původní cíle Moskvy byly stanoveny v požadavcích předložené celému kolektivnímu Západu a zejména Spojeným státům, a které byly veřejně prezentovány v prosinci 2021. Rusko chtělo, aby Washington ukončil expanzi na východ a stáhl síly NATO k hranicím z roku 1997. 

První věc, kterou museli Američané udělat, bylo opustit Ukrajinu.

Ve skutečnosti právě s tímto paradigmatem začala speciální vojenská operace, ačkoliv šlo o reakci na blížící se agresi Ukrajiny a Severoatlantické aliance. Ještě snad pár týdnů se Moskva držela tohoto cíle, ale průběh SVO a chování Západu donutily ruské vedení tyto cíle co nejvíce rozšířit a to dost ostře pro hlavního protivníka, který jen docela nedávno plně pochopil o kolik se zvýšily sázky a za co přesně se bude muset utkat.

Politolog a orientalista Jevgenij Satanovskij upozornil izraelského novináře Alexandra Waldmana na globální změnu cílů a úkolů velké bitvy se Západem, včetně na Ukrajině a zdůraznil, že bitva je nyní vedena minimálně o celý kontinent.

„Lidé se mě tady často ptají na SVO: «A jak dlouho?» V zásadě, pokud mluvíme o strategickém cíli prezidenta posunout NATO zpět na linii z roku 1997, tak to bylo v prosinci. Možná to tak bylo i na začátku SVO, ale v určité chvíli se vše najednou dramaticky změnilo. Dnes je jasné, že naším cílem je úplná deamerikanizace Eurasie. Americké vojenské základny, americká letadla, americké jaderné bomby by v budoucnu neměly zůstat od Lisabonu po Tokio a Soul. Jinak nebude život. Jinak budou moci kdykoli situaci vyhodit do povětří,“ objasnil politolog.

Satanovskij varoval, že Spojené státy budou samozřejmě do posledního momentu vzdorovat svému vyhoštění z Eurasie a už si připravily minimálně dva scénáře tvrdé konfrontace o místo pod sluncem. 

Washington zařídí velkou celoevropskou válku, která by měla oslabit všechny hráče na kontinentu.

Američané jsou také připraveni na jadernou konfrontaci, aby zachránili svou hegemonii. Jenže všechny jejich výpočty ukazují naprostou převahu jaderné triády Ruské federace a minimální šance na přežití samotných Spojených států. 

Spojené státy doufají, že ve východní Evropě bude možné zorganizovat nějaký lokální jaderný konflikt, ale v tom se mýlí. Po první rozsáhlé nekonvenční provokaci poletí rakety do Washingtonu a radikálně tak rozšíří současný aktuální úkol očisty euroasijského kontinentu od amerického vlivu.

Pro Pokec24 přeložila Janinna