Nový pomník už se staví

Pomník maršála Koněva zatím na Praze 6 stále ještě stojí, brzy však bude zastíněn jiným a mnohem pompéznějším monumentem. Na jeho stavbě se intenzivně pracuje už po několik týdnů.

Při stavbě nového pomníku přidali ruku k dílu všichni, kdo prohlašují, že Praha se v květnu roku 1945 osvobodila sama. Rudá armáda přišla už k hotovému. Tito historici amatéři by asi horko těžko vysvětlovali, proč Pražané se svým osvobozením tak dlouho otáleli. Bránilo jim snad něco vyhlásit povstání třeba už v květnu roku 1942, anebo řekněme o rok později? Proč se tehdy zdráhali donutit německé jednotky ke kapitulaci? Mohli dát příklad celé Evropě. Oni se k tomu zcela nepochopitelně odhodlali teprve až po pádu Berlína.

Ke stavbě zcela nového pomníku se snaživě připojili také ti, kdo rozhodli, že socha maršála bude zakryta tmavou neprůhlednou plachtou. Tak mazaně by si nepočínali snad ani jejich kolegové, slavní kocourkovští konšelé. Stačí kousek hadru a je rázem vyhověno všem. Těm, kdo chtějí pomník zachovat, se řekne, že tam přece pořád stojí. Těm, kdo ho chtějí odstranit, se řekne, že tam přece už není. Co oči nevidí, srdce nebolí.

Do finální podoby dovedli nový monument ti, kdo chtějí sochu Koněva strhnout, protože přece nikoliv on, ale řadoví vojáci bojovali za naše osvobození. Koněv sám si ani nevystřelil, není tedy proč ho oslavovat. V tom případě je zcela nepochopitelné, proč byl u sochy umístěn nápis, který hlásá, že maršál Koněv potlačil maďarské povstání v roce 1956. To povstání přece potlačili obyčejní vojáci, maršál si v Budapešti ani nevystřelil, není tedy proč ho odsuzovat.

Už je v podstatě jedno, zda socha sovětského vojevůdce na svém místě zůstane. I kdyby ji vzali na milost, stejně zanikne ve stínu obrovského památníku, který je již téměř hotov a který si určitě zaslouží pozornost turistů z celého světa.

Na Praze 6 právě budují naprosto originální pomník lidské malosti, politického farizejství, arogance a obyčejné hlouposti. To vše pro jistotu v nadživotní velikosti.

Prof. J. Keller

Přišlo e-poštou