Nigerijský kardinál na Evropany naléhá, aby už ty Afričany k migraci nelákali

Autor: odjinud | Publikováno: 21.8.2019

ROME — Kardinál Francis Arinze na Evropany naléhal, aby už skončili s tím lákáním Afričanů k migraci

Tento 86-letý kardinál Arinze, svého času považovaný za hlavního kandidáta na papežství, minulý týden řekl Catholic Herald, že když ty země přijdou o svoji mládež kvůli migraci, tak přijdou o lidi, kteří by byli nejlepší pro vybudování budoucnosti národa.

„Takže země v Evropě a v Americe mohou nejvíce pomoci tím, že nebudou mladé lidi do Evropy lákat, aby už k Evropě nevzhlíželi jako k ráji, kde peníze rostou na stromech, ale aby raději pomohli těm zemím, z nichž pochází,“ řekl.

„Pro člověka je nejlepší, když zůstane ve své vlastní zemi, na svém území, ve městě, v oblasti svého původu a pracuje tam,“ říkal, ač uznával, že občas to nejde. Rovněž říkal, že vůdci z vlád těch zemí, z nichž je vysoká míra emigrace, by měli zpytovat svědomí, aby přišli na to, proč tolika lidí utíká.

„Obecně ovšem nemůžeme lidské bytosti upírat právo hledat jiné oblasti, kde najde mír, nebo bude moci lépe studovat, nacházet kulturní a ekonomické příležitosti,“ řekl.

Kardinál mluvil ze své osobní zkušenosti, když byl v roce 1967 jmenován arcibiskupem z Onitsha týden před vypuknutím nigerijské občanské války. V té době byl v podstatě uprchlík, uvádí Catholic Heral, když „prchal z oblasti do oblasti, podle toho, jak se měnilo bojiště, přičemž organizoval pomoc pro ty spousty vyhnaných lidí.“

Arinze se rovněž na problém masové migrace díval z perspektivy přijímajících zemí, kdy trval na tom, že ty musí být dostatečně moudré, aby přijímaly pouze ty imigranty, které mohou účinně integrovat.

„Každá vláda si musí ujasnit, o kolik lidí se může postarat,“ řekl kardinál. „Nejen o jejich příchod: o jejich zabydlení, jejich práci, jejich rodiny, jejich kulturní začlenění.“

„To není žádné teoretizování. To je fakt,“ říkal Arinze. „V čem bude jejich budoucnost: práce, rodinný život, kultura, náboženství? Přemýšlejte o tom všem.“

„Takže tohle jsou všechno úvahy, které musíme probrat, když vyřkneme slovo ‚migrant‘,“ řekl.

Kardinál Arinze se ve svých prohlášeních o masové migraci jen přidává k rostoucímu chóru afrických prelátů, kteří se staví proti evropskému lákání přílivu migrantů z Afriky do Evropy.

Letos v květnu řekl nigerijský kardinál John Oaiyekan, arcibiskup z Abuja, že masová migrace z jeho země je určitě signálem, že politické vedení selhalo.

„Úřady by měly z Nigérie udělat domov. A to samé by mělo platit i pro další africké země,“ řekl.

Když tento kardinál navštívil Itálii a spatřil ty nesčetné nigerijské prostitutky v ulicích Říma a dalších měst, které tam jsou v důsledku masové migrace, tak řekl, že byl zahanben. „Abych to řekl upřímně, jsem zahanben, stydím se,“ řekl BBC. „Procházím ulicemi Říma, Milána, Neapole a vidím své dcery, jak jsou v ulicích na prodej.“

„Stydím se, když se zastavím, abych se s některými pozdravil, nejde se s nimi ani dát do řeči, protože je vytahali z vesnic negramotů. Vše, co se naučily a co znají z italských ulic, je to, co potřebují pro ten svůj business – je mi hanba.“

Slova obou těchto nigerijských kardinálů o imigraci odráží vyjádření guinejského kardinála Roberta Saraha, šéfa liturgického oddělení Vatikánu, který v dubnu řekl, že církev by migraci neměla podněcovat.

To je špatně, když se „zneužívá slova Božího k propagandě migrace,“ řekl, protože použijete-li Bibli k podněcování migrace, tak je to „falešná interpretace.“ Lepší je „lidem pomocí prosperovat v jejich vlastní kultuře, než je lákat, aby se valili do Evropy,“ řekl.

Kardinál Sarah dost silnými slovy odsuzoval ty tlaky od církve k podpoře migrace do Evropy, když trval na tom, že většina imigrantů v Evropě uvízne „bez práce a bez důstojnosti“ a ocitne se v podmínkách otroctví.

„Chce snad církev právě tohle?“ ptal se s dodatkem, že církev by „tuto novou formu otrokářství, kterou je masová migrace, neměla podporovat.“

O pár dnů později zašel tento kardinál ještě dále, když řekl, že tahle církev migrace a ekologie už „nikoho nezajímá“ a že riskuje, že se z ní stane jen jedna další z neziskovek, pokud se soustředí spíš na „záležitosti v módě“, než aby kázala evangelium Ježíše Krista.

Chris McGrath/Getty Images

THOMAS D. WILLIAMS, PH.D.

Euportal.cz