Nenahraditelná ztráta pro republiku a její lid

Zemřel spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler

19.3.2018 , Novinky, ČTK     Ve věku 89 zemřel v sobotu spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. O úmrtí autora desítek knih, filmových i televizních scénářů informovala v neděli jeho rodina.

Mahler zemřel v sobotu v pražské Ústřední vojenské nemocnici. Žádné další podrobnosti rodina nesdělila

Úspěšný spisovatel a scénárista se narodil 7. prosince 1928. Po získání doktorátu na filozofické fakultě Univerzity Karlovy pracoval krátce v rozhlase a na ministerstvu školství a kultury.

V té době byl současně dramaturgem Laterny magiky a podílel se na její prezentaci při Expo 58 v Bruselu. Od roku 1960 měl svobodné povolání.

Knihy o významných osobnostech

Mahler také napsal řadu knih o významných osobnostech domácí i světové kultury, jakým byli Dvořák, Smetana, Mozart, Masaryk či Havlíček. Jako autor či spolupracovník je podepsán pod mnoha filmovými či televizními scénáři, mezi jinými Svatba jako řemen, Nebeští jezdci, Božská Ema, Den sedmý, osmá noc, Amadeus nebo Lidice.

Za trvalý přínos pro českou kulturu obdržel roku 2003 od ministra kultury medaili Artis Bohemiae Amicis a v roce 2011 Cenu Ladislava Fukse za celoživotní přínos české literatuře, kterou uděluje Akademie literatury české.

Zdeněk Mahler v dokumentu Osud talentu v Čechách z roku 1995 ; zdroj: Česká televize:

https://m.novinky.cz/articleDetails?aId=466520&sznu=sFuBzd1CjJ8veXwU