Ne vše je demokracie, co za demokracii se vydává!

 

„Mám stažený žaludek a pocity jako v roce 1989. Demokracii budeme muset bránit, říká herečka Kolářová.“ (Seznam Zprávy)

Jedním z principů demokracie je princip většiny. Aby společnosti „demokraticky vládla menšina“ většině, to v současné době je zřejmý „demokratický“ nesmysl. Vláda většiny je vždy stanovena na čas. Tím je volební období. V jeho průběhu má menšina možnost stát se většinou. Ne vždy se jí to povede. A tak v dalších volbách většina často potvrdí své vítězství a stane se vládnoucím i v následujícím volebním období.

Tuto malou násobilku demokracie, zná kdekdo. Přesto se setkáváme od menšiny s výkřiky, že to nebo ono není demokratické, že stát se dostává do rozpadu, oligarchové se podílejí na vládě. S těmito a podobnými hesly strhává společnost do politických bojů, které mohou skončit jako v majdanovské Ukrajině. A tak dochází ke konfliktům. Menšina by ráda vládla. V demokratických volbách se jí nedaří. A tak využívá jiné než demokratické prostředky, aby se konečně dostala k moci. Zpravidla opět bez výsledku. Její zavilost stoupá. Zpravidla se též může obklopit zahraničními stoupenci. Nemusí jich být moc, ale mají velký vliv a velké peníze. A za ně se dá hodně, ne-li všechno, koupit.

Na Mejdanu, podle posledních informací, stříleli jedni a titíž lidé jak do ukrajinských policejních sil, tak i do protestujících. Cílem bylo, aby fyzický střet se proměnil, ve válčiště. Stalo se. A od té doby „demokratická banderovská vláda“ na Ukrajině vládne podle těch nejlepších „demokratických principů“.

Dojde k něčemu podobnému na Slovensku či i u nás? Samozřejmě, že doufáme, že nikoliv. Nezáleží to však jen na skutečných demokratech, ale zejména na těch, kteří, plní touhy po moci, na demokraty si jen vesměs hrají, a po moci nezřízeně touží. Ale také i na těch, kdo za nimi stojí.

J. Skalský

Poznámka redakce:

Celý slavný "Demokratický bloků nemá dokromady ani tolik poslanců, co má ANO a přesto se mu demokraticky snaží diktovat. To je čítankový příklad toho, jak demokracie v praxi by neměla vpadat.

Alespoň je vidíme všechny pohromady, politické zkrachovalce.

-red.