Starý pane

Zde názor jednoho nešťastného důchodce :

 

Pane kníže Schwarzenbergu,

 

je mi 83 let. Lidé tohoto věku si hodně pamatují. Proto chci reagovat a uvést na pravou míru výroky, které jste uvedl jako prezidentský adept o dějinách před sedmdesáti lety. Zejména vaše demagogické tvrzení o roce 1945. Ptám se vás: kde jste byl v roce 1939, když z balkónu Špalíčku nad tisícihlavým davem na chebském náměstí hlásal Adolf Hitler o tisícileté říši? To nebyli Vaši příznivci s Vaší plackou na klopě, ale henleinovci s hákovými kříži na klopách, vztyčenými pravicemi, stejně tak jako jejich soukmenovci v Aši, Frýdlantu, Rýmařově, Jirkově a dalších městech. Vás té době vodila chůva kolem Bodamského jezera. Ti lidé na tom n áměstí v uvedených a dalších městech zapomněli, že zakrátko budou navlečení do uniforem Wermachtu a SS a posláni vraždit polské, ruské a spojenecké vojáky a jejich Gertrudy budou oblečeny do uniforem dozorkyń v ženských koncentračních táborech.

 

Kde jste byl v roce 1940, když jsem dostal první německou facku jen za to, že jsem měl skautský opasek na kalhotách? Vy v té době, jako malé pachole, jste mlsal švýcarskou čokoládu, konzumoval bílý chléb namazaný máslem od švýcarských kraviček a popíjel holandské kakao. Víte co já a statisíce mých vrstevníků? Jedl jsem černý mazlavý chléb namazaný Kunerolem a pil namodralou tekutinu zvanou Odstřeďák.

 

A teď, starý pane, k roku 45, o kterém jste přímo demagogicky a velmi zkresleně hovořil a zapomněl na příčinu: ti lidé, kteří přežili a vraceli se z jejich prohrané války do našeho příhraničí, byli titíž lidé uvedených a ostatních měst a zapomněl jste, že i oni měli ruce od krve tisíců spojeneckých vojáků, českých odbojářů, tisíců nevinných obětí z okupovaných zemí a možná i krve lidických mužů a dětí. Podle Vás jsme jen je u nás měli hřát na prsou? Jak moudrý a prozíravý státník byl prezident Beneš, když jim poskytl to, po čem léta předtím volali: „Heimat in Reich“. Znáte to o tom lese a třískách?

 

To je, starý pane, důsledek příčiny. Kde jste sebral tu odvahu vypustit z úst jako Čech tak jedovatou slinu, že byste prezidenta Beneše za to jako válečného zločince poslal před soudní tribunál do Haagu? Kam byste poslal současného demokraticky zvoleného prezidenta, na kterém nenecháváte nic suchou? Do Gulagu? Nebo do plynu? Starý pane, co jste? Rakušan, Švýcar nebo Čech?

 

A ještě dodatek. Zanechte článků v rakouských novinách. I u nás najdete novináře, který za patřičný obolus tyto bláboly otiskne. A platit můžete penězi, které jste si vydřímal v poslanecké noclehárně.

 

Bez úcty a pozdravu

Bohumil Říha, důchodce Plzeň "

 

Přišlo e-mailem