Na pomoc Asadovi jedou ruské tanky a žoldnéři

 

Po vyčištění předměstí Damašku připravuje syrská armáda nový útok na jihu země.

 

Turecká sdělovadla oznámila, že Bosporem proplula velká ruská výsadková loď s tanky, bojovými vozidly pěchoty a jinou obrněnou technikou. Novináři jsou přesvědčeni, že v pondělí bude náklad v Tartusu a že se zbraně budou co nevidět používat v útoku na jihu země proti nezákonným ozbrojeným formacím. Free-news.ru tvrdí, že bude v Sýrii obrněná technika nasazena v provinciích Dará a Kunejtra.

 

Velitelství syrské armády oznámilo, že po vyčištění Východní Ghúty bude Damašek osvobozovat především toto území. V něm se vytvořila jednotná zóna deeskalace, kterou kontrolují kromě Ruska také USA a Jordánsko. Zda hodlá syrské vedení tuto zónu vyčistit podobně jako Východní Ghútu není známo. Problém je v tom, že velkou část činné syrské armády tvoří šíitské oddíly z Íránu, Libanonu a dalších zemí regionu. Pokud budou útočit blízko jižní zóny deeskalace, postaví se proti nim nejen koalice v čele s USA, ale také Izrael a možná i Turecko. Damašek vyhlásil, že chce na jihu zničit zbytky bojovníků IS a různé bandy, patřící do opoziční Syrské svobodné armády, kterou podporuje Ankara.

 

Ve Východní Ghútě se situace opět zhoršila. Podle tiskové agentury SANA obnovila vládní vojska dne 7. dubna útoky na poslední ohnisko odporu opozice zde – ve městě Duma. Přistoupila k tomu po ostřelování civilního obyvatelstva extrémistickou skupinou Džaíš al-Islám, když šli obyvatelé Dumy humanitárním koridorem. Západní media vykládají o možném užití chemických zbraní Damaškem. Podle nich prý za to nese odpovědnost Rusko. Je to něco podobného jako věc se Skripalovými, otrávenými a podivně se zotavujícími přímo před očima. Velitel ruského Centra příměří  nepřátelských stran v Sýrii generál Jurij Jevtušenko už ohlásil „okamžité vyslání ruských specialistů radiační, chemické a biologické ochrany na odběr dat po osvobození Dumy od povstalců, které potvrdí zfabrikovaný charakter takových prohlášení“.

 

Je potřeba věřit, že s účastí Ruska bude brzy od bojovníků vyčištěno předměstí Damašku. Dělostřelecké útoky a další provokace v syrském hlavním městě budou skončeny. Pod kontrolu Asadova režimu se zřejmě nedostanou další oblasti. Minulý víkend zvětšilo Turecko svoji zónu vlivu v provincii Idlíb. Je tam již v jím kontrolované zóně deeskalace devátý kontrolní bod, nachází se 8 km od hranice s Tureckem. Přijel tam turecký vojenský konvoj se stem přepravních prostředků. Znamená to nejméně jeden zesílený vojenský prapor. Jak se budou Idlíb a Afrin zapojovat do mírového života, není jasné. Přibližně 3 km od tohoto místa se nachází postavení vládních vojsk Sýrie. Damašek považuje všechna turecká vojska v Sýrii za okupační a Ankara režim Bašara Asada za nelegitimní.

 

Území a vláda na východě od Eufratu se od oficiálního Damašku stále více distancují. Do obvodu těžby uhlovodíků Dajr az-Zauru vstoupilo podle arabských medií několik válečných konvojů americké armády. Kurdské proamerické vedení SDF (syrské demokratické síly) prohlásilo ropná pole provincie za uzavřenou vojenskou zónu. V sociálních sítích se tvrdí, že kontrola zpracovatelského závodu Konoko přešla od Kurdů k silám koalice. Američané postavili pontonový most přes Eufrat.

 

Všechno nasvědčuje tomu, že SDF a sunnitští Arabové připravují spolu s USA vojenskou operaci na západním břehu Eufratu. Dá se to čekat, protože USA a Izrael nedokázaly s použitím arabských bojovníků a Kurdů v oblasti Abú Kemal zablokovat šíitský oblouk přepravní cesty z Íránu přes Irák ke Středozemnímu moři.

 

Agentura Reuters napsala, že se z Rostova na Donu do Sýrie odesílají syrskou soukromou společností Cham Wings ruští žoldnéři. Prý se realizovalo 51 letů z Damašku a Latákíje do Rostova na Donu a zpět. V každém letu je až 180 pasažérů. Ruské vedení se k tomu nevyjadřuje.

9. dubna 2018

Převzato z X-true.info

Outsidermedia.cz