Na konferenci v Praze Češi a Němci diskutovali o současném vnímání situace v Evropě.

 

21-02-2018 , Martina Schneibergová

(Foto: Martina Schneibergová)

 

Příčiny populismu v České republice, ale i v jiných zemích, a závazek křesťanů v Evropě. O těchto a dalších tématech diskutovali účastníci česko-německé konference, která se nedávno konala v Praze.

Na konferenci v Praze se sešlo zhruba 120 účastníků. Pořádala ji česká sesterská organizace sudetoněmecké křesťanské Ackermann-Gemeinde. Téma bylo "Politický (ne)klid v současné Evropě? České a německé vnímání". Zahájení konference se zúčastnil i bývalý prezident Spolkového sněmu, Norbert Lammert. "Evropská unie je nejlepší odpovědí na změny v 21. století", zdůraznil ve svém projevu.

 

Profesor Tomáš Halík je náboženský filozof a kněz. Ve svém projevu o novém populismu řekl:

"Nový populismus není středoevropským, ale globálním fenoménem. Evropu obchází strašidlo. Není to však přízrak komunismu, přestože má společné rysy s komunismem a národním socialismem. Populismus je podporován následovníky totalitních ideologií. Přestože populisté mají největší úspěchy v zemích bývalého východního bloku, dokonce i země s dlouhou nepřerušovanou demokratickou tradicí, nejsou proti tomuto riziku nákazy imunní. Připomeňme Brexit, nebo volbu Donalda Trumpa za amerického prezidenta."

 

Silná politická podpora populismu vznikla v důsledku autoritářského systému Putina, říká Halík. Ruský prezident vede informační válku proti Západu, aby zničil důvěru k EU a jednoho k druhému. Podle teologa staví populismus na "krizi identity". Současný strach ze ztráty identity předstírá, že identita už dávno není podporována, říká Halík. Také vidí nebezpečí v nekritickém chování zástupců církve k vládcům.  Společnosti a také církve jsou na začátku nové fáze, je zkončena doba modernity, říká filozof náboženství.

 

Papež Francis (Foto: Archivy Papežské katolické univerzity v Chile, CC BY-SA 2.0)

 

"S papežem Františkem začíná nová kapitola v dějinách křesťanství. Církev musí reagovat na novou éru radikální plurality v globálním světě. Nejdůležitější reforma musí být v mentalitě křesťanů. Papež se stal znamením naděje, že taková reforma je možná." Halík staví svou naději na "veřejné teologii", která by měla být schopna bránit svou pozici v sekulární veřejné sféře.

 

Petr Křížek je místopředsedou české Ackermann-Gemeinde. Z Halíkových myšlenek zdůraznil jeden aspekt:

"Profesor Halík poukázal na to, že rozdělení společnosti není pouze českým problémem, ale celoevropským a přeshraničním, pokud se podíváme na Ameriku. Existují však výrazné rozdíly v tom, jak je toto rozdělení řešeno například v české a v německé společnosti. Profesor Halík tvrdí, že navzdory všem rozdílům a všem vrstvám německé společnosti,  převládá v ní určitá kultura diskuse, nikdo nemusí nutně přijímat názory ostatních, ale přijímá ostatní jako lidské bytosti. Bohužel, tato kultura debaty není jako výsledek historického vývoje tak rozvinuta v této zemi. Výsledkem je, že někdo, kdo má jiný názor, není vnímán jako partner v rozhovoru, ale jako nepřítel. "

 

Foto: Archiv české komunity Ackermann

 

Mnozí němečtí účastníci se zajímali zejména o poznatky o nedávném vývoji v České republice. Také Werner Tampe z Ettlingen, který toto potvrdil v rozhovoru:

 

Co jste na této konferenci považoval za nejzajímavější?

 

"Pro mě byla celá událost nová. Poprvé jsem měl příležitost zúčastnit se a mé očekávání bylo překonáno ve všech směrech. To platí jak pro počet účastníků, tak pro otevřenou atmosféru. Obzvlášť se mi líbily referáty a referující, kteří se velmi hluboce a otevřeně zabývali problémy, které přicházejí, problémy, které se dotýkají každého z nás."

 

 

Jan Nepomucký (foto: Kristýna Maková, Archiv Českého rozhlasu - Radio Praha)

 

Jedním z těchto problémů je pravděpodobně nový populismus. Byla pro vás informace nová?

 

„Byl jsem překvapen a ohromen velkým nadšením občanské společnosti v České republice v rámci volební kampaně zde a pozicí, kterou dosáhla. To bylo pro mě nové. Neslyšel jsem to z tisku. Jednotlivé příspěvky do diskuse to však přinesly. "

 

Ale vy jste s Českou republikou v kontaktu už mnoho let, zejména s plzeňskou diecézí …

"Máme partnerství s katolíky plzeňské diecéze od jejího založení - my, Ackermann-Gemeinde arcibiskupství ve Freiburgu. A setkáváme se několikrát ročně v Plzni a ve Freiburgu, kde společně diskutujeme a posloucháme prezentace. Každý rok se také setkáváme v Ettlingenu u Karlsruhe na speciální akci, tzv. Nepomucké slavnosti, tj. slavnosti na počest Jana Nepomuckého. Pravidelně navštěvujeme přátele z Plzně, kteří jsou potom ubytováni v rodinách Ackermann-Gemeinde. "

 

http://www.radio.cz/de/rubrik/schauplatz/die-antwort-auf-unruhige-zeiten-lautet-europa