Německo lituje zničení Varšavy, ale reparace platit nechce

choreo legia povstání

1.8.2019 13:29

Německý ministr zahraničí Heiko Maas ve Varšavě v projevu k 75. výročí zahájení Varšavského povstání zdůraznil, že Německo je zodpovědné za válečné zničení Varšavy. Jak dodal, je obtížné popsat slovy zločiny spáchané Němci před 75 lety proti tomuto městu a jeho obyvatelům. Ministr je nejvyšším představitelem Německa, který se účastní pietních akcí od roku 2004, kdy do Varšavy dorazil kancléř Gerhard Schröder.

Podle ministra Maase bylo zničení polského hlavního města zvláště temnou kapitolou druhé světové války. Byla to prý viditelná snaha zničit vše, co tvoří polskou identitu. Tato německá odpovědnost se nevztahuje pouze na Varšavu, také v dalších částech Polska byla města zbořena a celé vesnice ničeny, lidé vyháněni, aby byl vytvořen životní prostor pro Němce - řekl Maas. Předtím Heiko Maas s polským ministrem zahraničních věcí Jackem Czaputowiczem položili věnce u pomníku obětí ze čtvrti Wola, kde Němci ve dnech 5.-7. srpna bestiálně povraždili až 65 tisíc civilních obyvatel, a poté navštívili Muzeum Varšavského povstání. Na druhou stranu vedle takovýchto slov Maas včera po setkání s ministrem Czaputowiczem prohlásil, že Německo považuje otázku vojenských reparací pro Polsko za uzavřenou. Poznamenal jen, že země cítí povinnost „pamatovat si zločiny nacistů“ i poté, kdy zmizí jejich poslední svědek. Polský prezident Andrzej Duda však uvedl, že otázka reparací ze strany Německa za škody, které byly způsobeny Polsku během druhé světové války, je stále otevřená. Podobné reparační nároky vznáší také Řecko.

Foto: V roce 2017 vzbudilo celosvětovou pozornost choreo fanoušků fotbalového týmu Legia Varšava, které připomenulo 160 tisíc povražděných obyvatel Varšavy.

http://vasevec.parlamentnilisty.cz/>