Náměstek NATORusko porušilo dohodu na východě Evropy, můžeme zasáhnout

Dnes 14:49, 30.5.2022 – Vilnius

, ,

Rusko napadením Ukrajiny porušilo dohodu se Severoatlantickou aliancí podepsanou před 25 lety, a NATO proto může zasáhnout do bojů ve východní Evropě. V neděli to v rozhovoru s agenturou AFP řekl náměstek generálního tajemníka Aliance Mircea Geoana. Západ Ukrajině, kterou 24. února napadlo Rusko, dodává zbraně. Dosud ale vylučoval přímé zapojení do bojů.

Zakládající akt o vztazích NATO s Ruskem obsahoval opatření, která měla „zabránit koncentraci konvenčních sil”, zejména ve střední a východní Evropě.

Rusko se mimo jiné zavázalo, že nenapadne své sousedy a bude udržovat dialog s NATO. Oba tyto závazky podle Geoany ale Moskva porušila, což „zneplatnilo obsah tohoto zakládajícího aktu”.

Domácí

INCLUDEPICTURE "https://d15–a.sdn.cz/d_15/c_img_F_J/nerhWK.jpeg?fl=cro,0,66,1280,720%7Cres,160,,1%7Cwebp,75" \* MERGEFORMATINET

Oni se tak rozhodli, zavázali se k tomu, že nenapadnou své sousedy, což momentálně dělají. Zavázali se udržovat dialog s NATO, což nedělají. Takže zakládající akt prakticky nefunguje kvůli Rusku,” řekl Geoana.

„Nic nebrání přijmout razantní pozici”

„Nyní nám již nic nebrání přijmout razantní pozici ve východním křídle a zajistit, aby byl každý čtvereční metr území NATO chráněn článkem 5,” uvedl bývalý rumunský ministr zahraničí. Článek 5 stanovuje, že pokud je napaden jeden člen NATO, je útok považován za útok proti všem.

Svět

INCLUDEPICTURE "https://d15–a.sdn.cz/d_15/c_img_QM_s/UZvBx0.jpeg?fl=cro,0,84,1280,720%7Cres,160,,1%7Cwebp,75" \* MERGEFORMATINET

V roce 2017 již NATO nasadilo mnohonárodní taktické skupiny do pobaltských států a Polska jako odstrašující opatření. Po začátku aktuální ruské invaze tam vyslalo posily. Válka na Ukrajině také proměnila postoj Švédska a Finska ke členství v obranné alianci. Obě skandinávské země dříve trvaly na své neutralitě, teď však podaly přihlášky do NATO.

Anketa

Mělo by NATO zasáhnout na Ukrajině proti Rusku?

Ano

48.7 %

Ne

51.3 %

Celkem hlasovalo 4455 čtenářů.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/namestek–nato–rusko–porusilo–dohodu–na–vychode–evropy–muzeme–zasahnout–40398540#source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z–boxiku&utm_source=www.seznam.cz