Merkelová o EU

 

Německá kancléřka Angela Merkelová (CDU) chce, aby Evropská unie měla společný azylový systém, který odolá krizím a bude konečně solidární v rozdělování běženců. Řekla to v projevu před Spolkovým sněmem. Do června v tomto tématu očekává výrazný pokrok. Také prohlásila, že by EU měla postupovat jednotněji v zahraniční politice a měla by sehrát větší roli v Sýrii.

Fungování přerozdělováni běženců je podle Merkelové nejméně uspokojivou součástí evropské uprchlické politiky. »O tom není pochyb. Ale také není pochyb, že se vytrvalostí a trpělivostí podaří najít trvale solidární řešení,« podotkla v proslovu. Zdůraznila, že solidarita není jednosměrnou ulicí. Merkelová, která se také vyslovila pro výrazné posílení unijní agentury Frontex, se tak ve své rétorice o něco přiblížila politikům sociální demokracie, kteří opakovaně spojují přerozdělování uprchlíků s dotacemi z evropských fondů. Země visegrádské skupiny včetně ČR, které jsou proti přerozdělování běženců, spojování těchto oblastí odmítají.

Šéfka německé vlády se vyslovila také pro to, aby EU v zahraniční politice vystupovala jednotněji. »Potřebujeme více než kdy dříve evropské odpovědi na naléhavé, velké otázky naší doby,« řekla. Jednou z nich je konflikt v Sýrii. O válce, kterou v této zemi rozpoutal Západ, tvrdila, že tamní prezident Bašár Asad nebojuje proti teroristům, ale útočí na své lidi. »Je to masakr, který je jako takový potřeba označit,« prohlásila. Apelovala také na zodpovědnost zemí, jako je Írán a Rusko, tedy na Asadovy spojence, zatímco Západ se chce syrského prezidenta zbavit a Sýrii ovládnout.

(ava, čtk)