Mariupol padl, je v rukou Rusů

, 21.4.2022 – Mariupol • Aktualizováno 9:49

,

Město Mariupol je pod kontrolou ozbrojených sil Ruska, Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky, oznámil ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Útok na ocelárny Azovstal, které se ve městě nacházejí a skrývají se v nich zbývající ukrajinští obránci města, ruský prezident Vladimir Putin zrušil, napsala agentura TASS.

„Dnes je celý Mariupol pod kontrolou ruské armády, lidových milicí Doněcké lidové republiky. Území závodu Azovstal se zbytky nacionalistů a zahraničních žoldáků, kteří se tam nacházejí, je bezpečně blokováno,“ řekl Šojgu.

V ocelárnách Azovstal bylo zablokováno přes dva tisíce ozbrojenců. Podle Šojgua v době obklíčení Mariupolu činil počet zahraničních vojáků bojujících na straně Ukrajiny asi 8100 lidí.

„Během osvobozování města jich bylo zlikvidováno více než 4000, z toho 1478 se vzdalo, zbývající skupina více než 2000 lidí byla zablokována v průmyslové zóně Azovstal,“ uvedl ministr obrany.

Šéf Kremlu nařídil útok ocelárny zrušit a místo toho pokračovat v jeho blokádě, napsala agentura Reuters. Putin podle ní rovněž prohlásil, že Rusko garantuje ušetření životů ukrajinských vojáků, kteří opustí ocelárny Azovstal, a slíbil, že s nimi bude zacházeno s respektem.

Šojgu řekl, že ruské jednotky potřebovaly tři nebo čtyři dny na „dokončení prací na Azovstalu”.

„Pokud jde o ty, kteří neuprchli z továrny Azovstal, jsou tam zablokováni důkladně a po celém obvodu. Na dokončení této práce potřebujeme asi tři až čtyři dny,“ řekl Šojgu.

Podle ministra obrany bylo přes odpor ozbrojenců v Mariupolu evakuováno více než 142 tisíc obyvatel města a všichni rukojmí v přístavu byli propuštěni. „Všichni rukojmí, kteří byli v námořním přístavu, byli propuštěni, včetně posádek námořních plavidel. Ti, kteří je zajali, zničili všechny komunikační systémy, aby se nemohli s nikým spojit. Přístav byl zaminován,“ řekl Šojgu.