Komunismus neporazili studenti ani disidenti, řekl před Hlávkovou kolejí Klaus

Dnes 9:56 – Praha

ČTK


Pád komunismu měl globální charakter, komunismus neporazili ani naši studenti, ani naši disidenti, zhroutil se jako každý podobný namyšlený pokus násilím potlačit lidskou svobodu, řekl při středeční pietě u Hlávkovy koleje bývalý český prezident Václav Klaus.

Na místě, kde nacisté 17. listopadu 1939 zatýkali studenty a odváželi je do koncentračního tábora, Klaus řekl, žhttps://www.novinky.cz/domaci/clanek/klaus-komunismus-neporazili-studenti-zhroutil-se-jako-kazdy-pokus-potlacit-svobodu-40378278#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&dop_req_id=WdFkDN0RnlZ-202111170954&dop_id=40378278&source=hp&seq_no=2&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cze pošlapání památky statečných studentů o 50 let později se stalo poslední kapkou, jíž pohár přetekl.


My, ke kterým 17. listopad 1939 dodnes nepřestal naléhavě promlouvat, my, kteří jsme aktivně prožili události listopadu 1989, začínáme mít obavu, že se navracejí časy, o nichž jsme si mysleli, že se už nikdy vrátit nemohou,“ řekl Klaus, který patří ke kritikům opatření proti šíření pandemie koronaviru.

Za své vystoupení loni 28. října, kdy neměl navzdory tehdejším vládním opatřením nasazenou roušku, dostal pokutu. Odvolal se proti ní, považuje ji za politický akt. Pořadatelé piety u Hlávkovy koleje Klausův projev označili jako hlavní z těch, co zde zazněly.


Klaus uvedl, že je dnes lidem opět vnucována utopie, která o sobě prohlašuje, že je založena na vědě. „Opět jí má být – ve jménu údajných vyšších cílů – obětována svoboda jednotlivce. Tak jako ve smutných dobách minulosti jsou po současných generacích požadovány oběti, které prý zaplaší epidemii a které za několik staletí údajně pomohou vývoji teploty na naší planetě,“ řekl.


Klaus je dlouhá léta známý i tím, že odmítá teorie o globálním oteplování. „Říkají nám, že je člověk nepřítelem budoucnosti, říkají nám, že máme obětovat prosperitu a budoucnost naší země a osudy svých dětí a vnuků chiméře boje s podnebím,“ uvedl.


Odkaz 17. listopadu podle něj optimisticky naznačuje, „že hlasatelé a propagátoři nové jediné pravdy nakonec prohrají a že prohrají stejně, jako prohráli jejich předchůdci v roce 1939 a v roce 1989”.


Je dobře, že si tento odkaz stále připomínáme,“ řekl.