Koho zničí druhá studená válka

Ljubov Stěpušova

 

Západ tvrdí, že ve druhé studené válce nemá Rusko možnost zvítězit. Navíc mu předpovídají rozpad, případně osud „Severní Koreje Evropy“.

Vojenský expert, ředitel jedné ze složek Centra národních zájmů Kazianis, uveřejnil článek Proč Rusko prohraje druhou studenou válku – bylo by rozumné ji nezačínat. Píše v něm: „Rusko prohraje a zmizí jako dřívější SSSR… Vladimir Putin hraje nebezpečnou hru – hru ve které není schopen zvítězit.“

 

Tak mi Američane řekni, kde je pravda

„Za prvé, vojenská rovnováha není pro Rusko dobrá. Ačkoliv ztratilo stovky miliard USD na novou vojenskou techniku, stejně jako dříve beznadějně zaostává za Amerikou i v celkových nákladech (USA mají vojenský rozpočet 700 miliard dolarů, Rusko jen 46 miliard) a také v technologiích. Za druhé má Amerika dlouhou řadu spojenců a Moskva velmi málo. Za třetí má Rusko HDP 1,4 biliony USD za rok a USA 19 bilionů. Spolu s investičním prostředím, které podporuje výzkum a práci takových gigantů jako je Google, Apple, Amazon Microsoft a možná i Tesla to vypadá na budoucí dominanci ekonomiky USA. Rusko představuje v nejlepším případě velkou přírodní plynovou továrnu a její osud určuje cena ropy a přírodního plynu,“ píše Kazianis.

 

Závěr politologa vychází z názvu článku. Rusko by si nemělo začínat – rozpadne se. Autor tvrdí, že Putin bude bojovat kybernetickými válkami a falešnými zprávami a přitom všude rozsévat chaos. Odpovědí bude stará dobrá strategie zadržování. Nakonec odborník Rusku navrhuje, aby si vybralo mezi tím, být státem v evropskou obdobou Severní Koreje anebo přestat fungovat jako národ-psanec.

 

Odpověď Kazianisovi

Pane Kazianisi, je vám příjemné rozmýšlet o nesouměřitelnosti válečných rozpočtů, ale říká se, že ďábel se skrývá v detailech. Ruský rozpočet je schopen umožnit výrobu jaderných zbraní i nejnovějších typů nosičů, které mohou posílat takové zbraně do jakéhokoliv místa na zemi. Možno porovnat: bojeschopnost americké armády je 25 % a ruské 96 %. Putin řekl: „K čemu by nám byl svět, kdyby v něm nebylo Rusko.“ Není to jen jeho mínění.

 

Se spojenci je sice problém, ale právě včera se setkali ministr obrany Šojgu a čínský ministr obrany Wei Fenghe. Ten řekl, že „chce celému světu předvést vysokou úroveň dvoustranných vztahů a nezpochybnitelné rozhodnutí je upevňovat“. Čína dává Američanům signál, že mezi jejími ozbrojenými silami a silami Ruska jsou zvláště v nynější situaci těsné vztahy. Bez povšimnutí nezůstalo ani sdělení čínského ministra obrany, který na adresu Ruska řekl: „Přijeli jsme, abychom vás podpořili.“

Ekonomika Ruska byla vždy mobilizační. Je to ekonomika reálná a nikoliv spekulativní, je bez dluhů a je vysoce technologická. Jen Rusko dává plný komplex služeb v oblasti mírového atomu – od projektu přes vybudování až po přípravu kádrů a využití odpadu. Vy máte smartphony, my jaderné elektrárny, pane Kazianisi.

 

Rozpad hrozí, ale nikoliv Rusku

Koukněte se na svou zemi, pane válečný experte. Při sčítání lidu v roce 2020 padne otázka: jste občanem USA? Chápeme u nás správně, že americký tavicí kotel přestal vařit a heslo Ameriky E pluribus unum (z mnohých jediné) nefunguje?

V době internetu se neutají, že Američané jsou dnes rozděleni rasově, etnicky, majetkově, nábožensky – ve všech příznacích. Demonstrace rasistů bílých i černých, proti nošení zbraní, masové střelby do dětí a vraždy policistů, oslabení a urážky federální vlády. Štvanice na vlastního prezidenta dříve nevídaná. Separatistická hnutí: Kalifornie se nechce podřídit Trumpovi, tak jako dříve Texas Obamovi. Arzenál zbraní nahromaděných „domobranou“ je ohromný. Po volbách 2016 byla v USA předpovídána druhá a krvavá občanská válka. Vyvolalo to bouřlivý ohlas mezi novináři, historiky a odborníky. Největším vašim nepřítelem není Rusko a Čína, ale jste jím vy sami – Američané.

 

Názor odborníka

Ředitel Institutu USA a Kanady Ruské akademie věd Valerij Garbuzov řekl, že se dá sotva počítat za vítězství Ruska rozpad Ameriky. Zapojovat se do studené války je rovněž nerozumné. Je potřeba budovat sféry svého vlivu a posilovat hospodářství. Startovací možnosti Ruska rozhodně nejsou takové, jaké měl Sovětský svaz po 2. světové válce. Myslí si, že „se musí nahromadit kritické množství konfrontací mezi USA a Ruskem a potom začnou s dialogem“.

 

Podle Garbuzova se ruské vedení nebojí rozhodných akcí s tím, že to je indikátor síly. Avšak tak není možno postupovat do nekonečna, protože to izoluje Rusko od Západu. Pro Západ je Rusko odpadlíkem, protože se „jako kdyby vyčlenilo ze západního směru, otočilo se na Východ a neprovádí politiku domluvenou se západními zeměmi. Avšak Čínu je stěží možno nazvat naším spojencem a stěží se jím stane. Vede dosti šikovnou politiku. Z jedné strany je v obchodní válce s USA a z druhé strany s Amerikou na sobě navzájem závisí. Proto bude muset Rusko po čase jednat pružněji.“

Převzato z Pravda.ru

4. dubna 2018

outsidermedia