Kdy Německo splatí své reparační povinnosti?

 

Rusko, jak vytrubují někteří naši politici, je našim nepřítelem! Obáváme se jeho agrese, tvrdí. Jak to tedy je? Tak tento "agresor" nám zaplatil bez nátlakových akcí, v podstatě sám od sebe, dluhy ze sovětské éry. Rusko splnilo tak svou povinnost, poněvadž je nástupnickým státem Sovětského svazu.

Ke všemu, jak nepříjemné pro ty, co hlásají, že Rusko je na světě zdrojem všeho zla, odpustilo dluhy rozvojovým zemím ve výši 100 miliard dolarů.

 

Pro germanofily a sudetomily je Německo našim nejvýznamnějším partnerem. My si myslíme, že je našim významným sousedem. Vztahy s ním bychom měli budovat na principech mezinárodního práva. Ale jaká je skutečnost? Německo, nástupnický stát třetí říše, nám dosud nezaplatilo reparace, ač na ně máme nárok. Již v 70. letech prohlásil kancléř W. Brandt, že Německo nám zaplatí reparace, jakmile bude sjednoceno. V tom smyslu mluvili i další němečtí ústavní činitelé. Posledním z nich, co nám slíbil zaplacení reparací, byl H.-D. Genscher, tehdejší ministr zahraničních věcí Německa. Slíbil, ale Německo nám nic nedalo. A ten stav trvá dosud. Jde o zhruba 3,5 bilionu korun.

 

Naši ústavní činitelé by měli se pochlapit a zeptat se, kdy Německo nám reparační dluh začne splácet. Polsko a Řecko se hlásí o reparace. Německo však odmítá je plnit.

Zájmy těchto států a České republiky jsou v tomto směru totožné. Měli bychom proto postupovat společně s nimi a diplomatickou cestou oficiálně o zaplacení reparací požádat.

J. Kovář