Kdo jsou Češi zadržení u Prištiny?
Na zápas prý nejeli. Kosovo ale otevřeně bojkotují.

Lukáš Marek

Seznamzpravy.cz

Fotografie ze 6. září z facebookové stránky Evropská fronta solidarity pro Kosovo. (Video: Lukáš Marek, Seznam.cz)

O víkendu se v médiích objevila zpráva o zadržených českých fanoušcích, kteří chtěli narušit zápas naší reprezentace v Kosovu. Údajně měli chtít nad stadion vyslat dron se srbskou vlajkou nebo transparentem s nápisem Kosovo je Srbsko. V neděli se k případu přihlásila organizace, která tvrdí, že zadržení byli její členové, kteří byli v bývalé jihosrbské provincii na humanitární misi a na fotbal prý vůbec jet nechtěli. Nejmenovaný zdroj Seznam Zpráv, který zastává vysokou funkci v českém fotbale, je ale přesvědčen o opaku…

O zadržení „osmi českých fanoušků“, informovala v pátek kosovská média. Podle serveru indeksonline.net kosovská policie zadržela šest mužů a dvě ženy, v autě měli srbskou vlajku, transparenty s nápisem Kosovo je Srbsko a dron, na který chtěli připevnit transparent a přeletět s ním nad stadionem při zápasu proti české reprezentaci. Kromě toho měli u sebe mít i nože a pyrotechniku.

Jeli pomáhat do Kosova, ale hlavně Srbům

V příspěvku se také píše, že žádnou pyrotechniku u sebe zadržení Češi neměli a že dron s sebou měli pro potřeby na točení reportáže. Je v něm i zmínka o tom, jak dobrovolníci v Kosovu pomáhali chudým rodinám a podporovali místní školy. O čem už se ale EFSK nezmiňuje, je fakt, že se jednalo o pomoc Srbům žijícím v Kosovu.

Zdroj: Facebook/Evropská fronta solidarity pro Kosovo.

EFSK je mezinárodní organizace, která se antipatií ke Kosovu jako státu rozhodně netají. Na svých stránkách se prezentuje jako „projekt sdružující lidi z celé Evropy, kteří nesouhlasí se změnou srbských hranic dosaženou vojenskou agresí, vydíráním a porušováním mezinárodního práva“. Na facebookové stránce organizace jsou k vidění fotky ze 6. září, na kterých členové EFSK spolu s dětmi ze srbské školy drží transparent s nápisem „Kosovo je Srbsko“ i srbské vlajky. Z fotek pořízených kosovskou policií je patrné, že jde o stejný transparent a vlajku, kterou u členů EFSK v autě policie našla.

Podle zdroje z vysokých pozic v českém fotbale měla skupina Čechů téměř jistě namířeno na zápas v Prištině. Nejmenovaný funkcionář řekl Seznam Zprávám, že policisté Čechy nezastavili náhodou, ale věděli o nich dopředu a že informaci o jejich záměru narušit zápas má z více zdrojů.

Předseda EFSK Jiří Dudák ale tvrdí opak. „Byli jsme na Kosovu už sedmkrát s humanitární pomocí, pokaždé s sebou vozíme vlajky i daný transparent ( i když se nikdy nehrál žádný fotbal) a nikdy to nikomu nevadilo. Vozíme to jako symbol organizace,“ vysvětloval Dudák pro Seznam Zprávy účel transparentu a vlajek. „Místní policii jsme u výslechu vysvětlili, že s fotbalem nemáme nic společného a že se věnujeme jen humanitární práci. Policisté brzy pochopili, že je to pravda a že s fotbalem nic společného nemáme. V době, kdy se hrál fotbal, jsme měli v plánu jít na svatbu a neměli jsme ani koupené lístky na fotbal,“ dodal Dudák. K zadržení policií podle něj došlo zřejmě na udání.

Ministerstvo zahraničí to odmítlo komentovat a podalo jen obecné vyjádření. „Můžeme potvrdit, že čeští občané dostali správní pokutu, kterou byl jejich případ uzavřen. České velvyslanectví v Prištině bylo o případu informováno kosovskou policií, ale obsah sdělení nebudeme komentovat. Úkolem velvyslanectví bylo poskytnout zadrženým konzulární pomoc, které se jim dostalo jak skrze zprostředkování propuštění či zajištění tlumočníka, tak skrze umožnění kontaktu s rodinou,“ řekl Seznam Zprávám mluvčí Řehák.

Kosovo je částečně uznávaný stát, který se odtrhl od Srbska v roce 2008. Jeho nezávislost dodnes budí silné emoce. Uznává ho 100 z 193 států OSN, z Evropské unie ho neuznává jen několik států, je mezi nimi i Slovensko.