Kazašský prezident povolil použití smrtící síly „bez varování“ proti demonstrantům

7. 1. 2022 josh-xy

Kazašský prezident Kassym-Jomart Tokajev v pátek oznámil, že povolil příslušníkům pořádkových sil použít smrtící sílu k potlačení nepokojů, které zemi zachvátily od nového roku.

Vydal jsem rozkaz orgánům činným v trestním řízení a armádě, aby střílely bez varování,“ oznámil v pátek Tokajev.

Prezident odmítl myšlenku řešit probíhající krizi vyjednáváním. „Je to nesmysl. Jaká jednání lze vést se zločinci a vrahy?“ trval na svém.

Kazachstán čelí „ozbrojeným a dobře vycvičeným ozbrojencům, jak místním, tak zahraničním“, uvedl Tokajev. Označil je za „bandity a teroristy“ a ujistil, že by měli být „zlikvidováni“.

Situace se podle něj v Almaty, Aktobe i jinde po celé zemi většinou stabilizovala, ale bezpečnostní složky pokračují v „protiteroristické operaci“, protože ne všichni pachatelé složili zbraně.

Výjimečný stav bude podle prezidenta postupně zrušen. Internet, který byl před několika dny vypnut, bude v některých částech země obnoven, slíbil a dodal, že jeho obnovení nicméně nikomu neumožní „volně zveřejňovat výmysly, pomluvy, urážky a podnětné výzvy“.

Podle Tokajeva útočníci jednali podle dobře promyšleného plánu a zaměřili se na klíčová vojenská, správní a sociální zařízení téměř ve všech regionech.

Jen v Almaty bylo 20 000 banditů,“ tvrdil. Podporovali je odborníci na propagandu, kteří na internetu šířili falešné zprávy a manipulovali náladami lidí, zdůraznil prezident.

Poděkoval také ostatním členským státům Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (CSTO) – Arménii, Bělorusku, Kyrgyzstánu, Rusku a Tádžikistánu – za to, že reagovaly na jeho výzvu a vyslaly mírové jednotky, aby pomohly obnovit pořádek v Kazachstánu. Mise CSTO zůstane v zemi „po omezenou dobu“, aby podpořila místní bezpečnostní složky, upřesnil prezident.

Dříve v pátek kazašské ministerstvo vnitra uvedlo, že při nedávném výbuchu násilí bylo zabito 26 ozbrojených útočníků a 18 dalších bylo zraněno. Více než 3 700 osob bylo zadrženo. Mezi vojáky a policisty bylo od čtvrtka nejméně 18 mrtvých, nastínily zprávy.

V prvních dnech roku 2022 vyšli lidé do ulic v Žanaozenu a Aktau v reakci na dvojnásobné zvýšení ceny zkapalněného plynu, který byl dříve dotován vládou. Přestože úřady slíbily, že udrží cenu pod kontrolou, protesty se rychle rozšířily do dalších měst a přerostly ve stále větší násilí.

Největší město Almaty se stalo ohniskem nepokojů a demonstranti – někteří z nich byli vybaveni střelnými zbraněmi – vtrhli do kanceláře starosty, starého prezidentského paláce a na letiště. Četné podniky byly vypleněny a vyrabovány, napadeny byly také policejní stanice.


Pokec24.cz