Kardinál Duka v Budapešti,nepáral se s tím: Hodnoty naší kultury jsou nahrazovány převlečeným marxismem

10.09.2021 21:03 | Ze sítí

Kardinál Dominik Duka na Mezinárodním eucharistickém kongresu v Budapešti prohlásil, že po celém světě probíhá ve společnosti zápas o převrat v civilizaci. Základní lidské hodnoty jsou podle něho nahrazovány hodnotami, které jsou „v převleku idejemi marxismu, maoismu a anarchismu“.

V celosvětové společnosti probíhá barbarský a netolerantní zápas o převrat v naší civilizaci,“ prohlásil Duka na koncilu v Budapešti. „Základní principy, které vyrůstají z kolébky lidské kultury na křižovatce Afriky, Asie a Evropy, v rodišti Ježíše Krista, jsou odmítány a nahrazovány hodnotami, které jsou v převleku idejemi marxismu, maoismu, anarchismu,“ dodal Duka podle zpráv serveru Idnes.cz.  

Tyto ideologie podle něj popírají nejen římskokatolickou věrouku, ale jakoukoliv pravdu obecně. Jsou podle něj prosazovány zbraní, demagogií a mediálním lynčem. „Jsou to ďábelské zbraně,“ má jasno Duka.

Mnozí se obávají, že tyto zbraně jsou nepřemožitelné. Víme však, že Slovo věčné Pravdy je nepřemožitelné! Skutečnost vždy odhalí všechny náhražky a napodobeniny. Připomenu slova, která nás spojila v našem zápase i vítězství v roce 1989: ‚Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí‘,“ přidal kardinál slova prezidenta Václava Havla.

Duka považuje za oběť zmíněných ideologií a mediálního lynče i sebe samotného, zejména ve světle nedávných událostí. Kontroverzní byla například nominace Hany Lipovské do Rady České televize, ačkoliv Lipovská prohlašovala, že veřejnoprávní média již dnes nemají žádný smysl. Lipovská navíc kvůli své kandidatuře v nastávajících volbách za Volný blok čelí odvolání z Rady.

V médiích se řešila také Dukova stížnost na uvedení dvou her na festivalu Divadelní svět Brno, které podle něj diskriminovaly křesťany a zasahovaly do práva na svobodu vyznání. Nedávno se také objevily zprávy, že kardinál tuneluje církev, protože si měl na svou soukromou nadaci převést církevní pozemky za více než čtvrt miliardy korun.