KAPITALISMUS STOJÍ NA ZLOČINECH


Vystoupení Mallence Bart Williams na Oxford Africa Conference v Berlíně:
(Věk 39 let, studovala ekonomii a finance v Paříži, Singapuru a Velké Británii. Vystoupila jednoduše ale vkusně oblečená, hovořila plynule.)
O systematickém vykořisťování Afriky Západem.

Dobrý večer. Jmenuji se Mallence a pocházím z nejbohatší země na světě. Nachází se na nejbohatším kontinentu světa, v jeho západní části. Moje země se jmenuje Sierra Leone. (V překladu „Lví Hory". Rozlohou je téměř stejně velká jako ČR, má 72000 km2 a žije tam asi 6,2 milionu obyvatel – pozn. RSP).
Na jejím povrchu jsme požehnaní nekonečnou krásou a bohatstvím flóry a fauny. Produkujeme vynikající odrůdy kávy, kakaa, ovoce, zeleniny a kaučuk. Pojmenujte cokoli a my to máme. Máme pestrou přírodu a nesmírné bohatství darů moře. Také vodopády a řeky, které ústí do moře na těch nejkrásnějších plážích. Písek je tam doslova zlatý. Skutečný ráj, který je obýván těmi nejkrásnějšími dušemi. Máme velmi silné kulturní dědictví. V Sierra Leone byla založena první pod-saharská universita. Před ní byla v této oblasti už jen jedna v království Timbuktu, která byla první universitou na světě a rozvíjela tradici založenou velkými gnostickými školami v Egyptě a Asýrii. Na hlubší úrovni jsme požehnaní poklady, po kterých touží králové a královny tohoto světa. Byl zde nalezen největší aluviální diamant. Měl téměř tisíc karátů – 969, abych byla přesná. (Ukazuje obrázek jiného diamantu) a říká: Tuto krásu našla jedna starší paní na svém dvoře asi před dvěma lety. 125 karátů. Někteří lidé těží na svých dvorech zlato. Je to celkem běžné. Kromě zlata a diamantů máme asi 20 vzácných kovů, které byly dodnes objevené. Před nedávnem jsme začali s těžbou obrovských ropných ložisek, která byla objevena. Máme platinu ilmenit a rutily na výrobu titánu, železnou rudu – největší ložiska železné rudy v Africe, třetí největší na světě. Tantalit nazývaný i koltán, který se používá při výrobě vašich mobilů a počítačů. Bauxit na výrobu hliníku, zinek, chrom, měď, uhlí, fosfáty, potasium, sůl olovo, granáty, azbest nikl, zirkulin a kromě toho máme mnoho stavebního dřeva, jako je mahagon a tík. Máme i nejkrásnější známky na světě (ukazuje na obrázku čtyři známky).
Samozřejmě Západ potřebuje přírodní zdroje Afriky, většinou zoufale, pro pohon svých letadel, mobilů, počítačů a dalších strojů, samozřejmě zlato a diamanty sloužící jako ozdobné symboly vysokého postavení a moci a zároveň jako záruka hodnoty jeho finančních měn. V jedné věci jsem už dlouho bezradná a navzdory tomu, že jsem studovala finance a ekonomii na nejlepších universitách světa následující otázka pro mě zůstává nezodpovězená: jak je možné, že 5000 jednotek naší měny je stejně jako jednotka vaší měny (Měnová jednotka je „sierraleonský leon" a nedělí se na menší jednotky, celkem logicky, když 1 Sl je jedna pětitisícina řekněme dolaru – pozn. RSP), když my jsme ti, kteří reálně disponují zlatými rezervami. Je celkem evidentní, že pomoc ve skutečnosti nepřichází ze Západu do Afriky, ale z Afriky do Západního světa. Západní svět závisí na Africe každým myslitelným způsobem, i když alternativní zdroje jsou tu velmi vzácné.
Takže, jak si Západ zajišťuje to, že tato pomoc zdarma stále přichází? Systematickou destabilizací nejbohatších afrických národů a jejich systémů. To všechno zaštítěné mohutnými PR-kampaněmi, díky kterým má celý svět dojem, že Afrika je chudá, skomírá a s milosrdnou pomocí Západu jen přežívá. Výborná práce OXFAM, UNICEF, Červený kříž, LifeAid a všech ostatních organizací, které neustále spouštějí miliony dolarů stojící reklamní kampaně zobrazující pornocharitu globálně udržující tento obraz Afriky. (Na to si vzpomeňte až vás televize či jiné oblbovalo, bude lákat pod značkou UNICEF, „Lékaři bez hranic" nebo jinou, abyste finančním darem přispěli na vybudování školy, studny, nemocnice nebo pod., v zubožené Africe – pozn. RSP)
Podpůrné kampaně financované nevinnými lidmi, kteří věří, že svými dary skutečně pomáhají. Když jedna ruka dává před světly reflektorů běžících kamer, ta druhá ukrytá ve stínu, bere. Všichni víme, že dolar je bezcenný, zatímco za Eurem je jen německý intelekt a technologie a možná ještě nějaké italské těstoviny. Jak je možné čekat dotace od národů, které mají tak málo. Je od vás úžasně milé, že přicházíte se svými barevnými papírky a vyměňujete je za naše zlato a diamanty. Namísto toho byste měli raději přicházet s prázdnýma rukama plní integrity a cti, s touhou podělit se o své vlastní bohatství, s pozváním ke sdílení s námi. Všeobecným přesvědčením je, že zdravá a prosperující Afrika by své zdroje nedávala tak lehko a lacino, což je logické. Samozřejmě, místo toho by prodávala svoje zdroje za ceny běžné na světových trzích, což by ale vedlo k destabilizaci a oslabení západních ekonomik vystavěných na postkoloniálním systému bezplatného stravování. V následujícím roku IMF hlásilo, že podle měření HDP je 6 z deseti nejrychleji rostoucích ekonomik světa v Africe.
Francouzská pokladna například každoročně přijímá přibližně 500 miliard dolarů – devizové rezervy z afrických zemí založené na koloniálních dluzích, které jsou nucené (ty africké země) platit. Bývalý francouzský rezident Jacques Chirac řekl nedávno v interwiev, že „musíme být upřímní a uznat, že velká část peněz v našich bankách pochází právě z vykořisťování afrického kontinentu." V roce 2008 řekl, že bez Afriky by se Francie propadla na úroveň zemí „třetího světa".
Takto to chodí v našem světě, ve světě, který jsme vytvořili. Zkoumali jste někdy, jak věci fungují v přírodě? Člověk by předpokládal, že v evoluci přežívají ti nejsilnější. V přírodě však platí, že jakýkoliv druh, který nadměrně loví anebo nadměrně využívá zdroje, na kterých je při své obživě závislý, přírodní selekce tohoto predátora dřív či později vyřadí."
(Přepis vystoupení z videozáznamu.)
Dodatek:
Vystoupení přesně vystihuje zločineckou podstatu kapitalismu. Kromě toho potvrzuje virtuální – vymyšlené úrovně ekonomik světa, které nejsou ničím podloženy. Jsou vymyšlené a smyšlenkám jsou potom přizpůsobovány jakési ukazatele, jako třeba téměř nic neříkající HDP. Proto veškeré informace, jak která ekonomika, včetně naší, roste a posiluje, jsou jen tak pro pobavení.
Ekonomicky nevýkonné země dohánějí svou sílu zločinnými způsoby. USA válkami a zvyšováním svého astronomického zadlužení – žijí na dluh, loupí a vraždí. A jiné země, jako třeba Francie nebo Velká Británie, žijí ze svých kolonií, t. j. ze zemí, kterým po zrušení koloniálního systému umožnily získat „samostatnost", ale tyto země za to musely zaplatit a platí za to dodnes. Zmíněných 500 miliard dolarů je slušná podpora pro státní kasu Francie, nebo myslíte, že ne?
A zmiňme i směnné kursy měn, které určují největší loupežníci a zločinci, sloužící několika Harpagonským klanům z pozice síly. Ty nemají s výkonností ekonomiky a produktivitou vůbec nic společného.
Ano, tak nespravedlivý a hloupý svět plný násilí a zločinů jsme vytvořili.
A netvrďte, že my ne, že to oni. Každý na tom máme svůj podíl, stejně jako každý z nás má svůj podíl na tom, že nám vládnou neschopní korupčníci a zlosynové, kteří nás sprostě okrádají. Mohou, protože jsme stále hloupé manipulovatelné stádo ovcí. Budeme dál?
RSP: M. Starý, 6. 4. 2018.
http://severoceskapravda.cz/…/1673-kapitalismus-stoj%C3%AD-…