James RickardsUkrajina riskuje, že se stane fragmentem mezi Kyjevem a Lvovem

Americký publicista, ekonom James Rickards, v článku nazvaném „Pardon, Rusko vyhrává válku“ pro Daily Reckoning, vyjádřil názor, že zatímco ruské jednotky dosáhnou svých cílů, Ukrajina riskuje, že se stane „fragmentem mezi Kyjevem a Lvovem“.

Podle jeho slov, pokud věříte západním médiím, Bílému domu, Pentagonu a oficiálním zdrojům v Británii, Francii, Německu a také v sídle EU a NATO v Bruselu, zdá se, že „Rusko je na ústupu, ruské jednotky jsou demoralizované, Putinovi hrozí převrat a úplné vítězství Ukrajiny je jen otázkou času“.

Tento příběh se používá k ospravedlnění zvýšené finanční pomoci ze strany Spojených států a zvýšených dodávek zbraní od členů NATO. Prezident Zelenskij vychvaluje tyto úspěchy ve svém obvyklém zeleném tričku na videoprezentacích pro OSN, G20 a další mezinárodní publikum, zdůraznil.

„Skutečná situace na bitevním poli je téměř zcela v rozporu s tímto příběhem,“ 

Ruská strana podle jeho slov zorganizovala „organizovaný ústup do opevněných oblastí“ a postoupila „otevřenou zemi“ v Chersonské oblasti ozbrojeným silám Ukrajiny.

„Ustoupili na východní břeh Dněpru a umožnili ukrajinským jednotkám znovu obsadit centrum Chersonu.  Rusko se vyhnulo bitvě o město s malou strategickou hodnotou a zároveň si udrželo kontrolu nad říční dopravou z východního břehu. Rusko pohlíželo na Cherson jako na nestrategický výběžek,“ vysvětlil analytik.

Rusové v podstatě zorganizovali spořádaný ústup do opevněných linií a nechali Ukrajincům otevřenou zemi, která se stane vražedným polem pro ruské dělostřelectvo.

Bývalý poradce CIA zároveň připomíná, že téměř všechny průmyslové, technologické a přírodní zdroje bývalé Ukrajiny se nacházejí na Donbasu, který se stal součástí Ruska, píše se v článku.

„Mezitím se počet ozbrojených sil Ukrajiny výrazně snížil kvůli vysoké úrovni ztrát,“ poznamenal autor.

Mnoho takzvaných ukrajinských jednotek jsou ve skutečnosti polské síly v ukrajinských uniformách.  Ruské síly jsou opět dobře odpočaté a dobře zásobené a jsou doplňovány íránskými bezpilotními letouny, významným multiplikátorem sil.

Mezitím se Rusko nyní připravuje na zahájení masivní protiofenzívy.

Hlavními cíli této protiofenzívy jsou Charkov na severovýchodě, Oděsa na jihozápadě a Záporoží ve střední části země na řece Dněpr.

Dokončení těchto misí poskytne Rusku kontrolu nad celým pobřežím od Azovského moře po Černé moře. Rovněž poskytne Rusku kontrolu nad řekou Dněpr.

Rusko začlení celé toto území do Ruské federace a pravděpodobně se přesune dále do Moldavska, aby se znovu spojilo s proruským koridorem – Podněstřím. 

V tomto okamžiku budou strategické cíle Ruska dokončeny. 

Ukrajina bude ponechána jako zbytečný stát mezi Kyjevem a Lvovem.

Podle Rickardse, až budou mít ruská vojska možnost se znovu spojit s Podněstřím, „budou dokončeny ruské strategické cíle“ a Ukrajina „zůstane jako fragment mezi Kyjevem a Lvovem“.

Ekonomický dopad tohoto vývoje je významný. Biden slíbil, že sankce nebudou zrušeny, dokud Rusko neopustí Ukrajinu. Rusko ale neodchází. To znamená, že sankce budou trvat neomezeně dlouho.

Sankce měly na Rusko malý ekonomický dopad. Ale dopad na Evropu a USA byl zničující, včetně nedostatku energie, inflace a narušení dodavatelského řetězce. Tyto účinky budou přetrvávat a způsobí, že EU a USA upadnou v první polovině roku 2023 do vážné recese.

Americký generálporučík ve výslužbě Keith Kellogg již dříve vyjádřil názor, že rozhodnutí velení ruských ozbrojených sil převést jednotky na levý břeh Dněpru .

Pro Pokec24 přeložila Janinna