Jak dopadl májový puč ve Venezuele

Radim Valencím, blog

Od mého dobře informovaného přítele:

1. Máj – oslava Svátku práce ve Venezuele. Obyvatelstvo vyšlo do ulic vyjádřit masivní podporu prezidentu Madurovi a jeho vládě. Den předtím další neúspěšný pokus ultrapravicové opozice o puč.

Za tímto dalším neúspěšným pokusem o protivládní puč stojí John Bolton a ultrapravicová opozice vedená stranou Voluntad Popular. Zakladatel a skutečný lídr této strany Leopoldo López opustil v úterý ráno své domácí vězení, aby se společně s dalším předákem této strany, již bývalým poslancem Národního shromáždění Juanem Guaidó pokusili o násilný vojenský převrat. V úterý 30. dubna o půl 6 ráno se začaly objevovat první zprávy o vojenské přítomnosti v oblasti letecké základny La Carlota v Caracasu. Ultrapravice se pokusila zneužít prostřednictvím lživé dezinformace malou skupinu mladých nezkušených vojáků, kterým řekla, že je jejich přítomnost nutná k potlačení nepokojů ve věznici Tocorón blízko letecké základny. Po příjezdu na místo uviděli Juana Guaidó a Leopolda Lópeze, zjistili, že byli obelháni, odmítli se účastnit puče a odjeli. Mezitím připravení zástupci sdělovacích prostředků stihli udělat fotografie. Na místě zůstala jen malý počet podporovatelů pučistů, vyzbrojených 4 velkorážními automatickými zbraněmi. Evidentně s cílem vyvolat co největší střet a krveprolití, a potom z něj obvinit vládu, eskalovat situaci k občanské válce. Došlo k ozbrojenému střetu s policií a armádou. mezi 7 a 12. hodinou, kdy situace utichla. Policie a armáda nechtěly připustit eskalaci přestřelky a reagovaly s použitím především slzného plynu a kouřových bomb. Je zdokumentováno, že civilní podporovatelé pučistů přišli rovněž ozbrojeni a stříleli na národní policii a vojáky, výsledkem bylo 9 raněných policistů a jeden voják. Tyto nepokoje trvaly mezi 7. a 12. hodinou, pak byl obnoven pořádek a situace utichla.

Leopoldo López se vzápětí obrátil na chilské velvyslanectví, které požádal o azyl pro sebe a pro svou rodinu. Chilský velvyslanec jeho žádost odmítl a López se potom ukryl na velvyslanectví Španělska. Vzhledem k tomu, že López nadále porušuje venezuelské zákony, ústavu i podmínky podmíněně povoleného domácího vězení, venezuelské soud rozhodl, že bude opětovně zatčen a musí v řádném vězení strávit zbývajících 8 let ze 13, ke kterým byl za organizování pouličních násilností původně odsouzen.

Tento poslední pokus o puč odsoudila řada jihoamerických států jako Mexiko, Uruguay, Bolívie, a také Itálie, která oficiálně odmítla snahy ultrapravice kolem Juana Guaidó a L. Lópeze o eskalaci násilí ve Venezuele.

Následující den 1. května proběhly ve Venezuele velké spontánní oslavy Mezinárodního dne práce zároveň s masivní podporou současné vládě Nicolase Madura.

Přišlo e-poštou