Jablko nepadá daleko od stromu. Brzezinského syn navrhuje zasadit Rusku varovný úder

8. 12. 2021 Janinna

Pro Ukrajinu se vyvinula extrémně nebezpečná situace vzhledem k ruským jednotkám umístěným na její hranici, a proto by euroatlantické společenství mělo přijmout rozhodná opatření.

V internetové diskusi na kanálu «Open Ukraine» to prohlásil náměstek ministra obrany USA v letech 2001-2005 Jan Brzezinski, syn jednoho z předních ideologů americké zahraniční politiky Zbigniewa Brzezinského.

Je tu velmi nebezpečná krize. Putin nashromáždil u ukrajinských hranic obrovskou armádu.  Mezinárodní společenství musí přejít od rétoriky k praktickým činům. Rusko má útočnou sílu více než 100 000 vojáků a techniky – tanky, vojsko, dělostřelectvo, rakety, lodě a další síly, které poskytují příležitost k rychlému úderu,“ řekl Brzezinski.

Připomněl bleskové tažení Ruska na Krymu v roce 2014 a něco podobného nevylučuje ani dnes.

A bezpečnost a územní celistvost Ukrajiny a vlastně i důvěra v transatlantické společenství může být narušena. Potřebujeme komplexní přístup a reakci, abychom zadrželi Rusko a připravili se na sankce, pokud dojde k agresi. Je zapotřebí silný balík sankcí proti Rusku,“ řekl bývalý úředník.

Navrhuje konkretizovat případné sankce, zejména odříznout Ruskou federaci od mezinárodních platebních systémů, znemožnit export energetických zdrojů a získávání úvěrů.

Dokonce i nyní můžeme přijmout určitá ekonomická opatření. Řekněme odložit určité platby za plyn a ropu. Nebo na několik dní odpojit Rusko v rámci preventivního úderu od společnosti SWIFT Měli bychom také zvážit vojenské kroky, které ukazují vážnost záměrů Západu zvýšit ekonomické sankce. Je nutné přesunout další síly a prostředky do Rumunska, Polska a poskytnout Ukrajině smrtící obranné zbraně,“ dodal Brzezinski.

pokec24.cz