Irská touha po opuštění EU

 

Tento týden proběhla v irském Dublinu akce s názvem' Irexit: Svobodou k prosperitě', na níž se diskutovalo o tom, zda by Irsko mělo opustit Evropskou unii, či ne.

Ta akce proběhla tento týden v irském Dublinu v Aréně RDS. Akci organizovala skupina EFDD (Evropa svobody a přímé demokracie) a promluvili na ní hostující mluvčí včetně vůdce kampaně za Brexit Nigela Farage, irského žurnalisty Johna Waterse, profesora Anthonyho Coughlana, Dr. Karen Devine, Cormac Lucey a rady James Charity. Akci moderoval komunikační ředitel skupin EFDD Hermann Kelly.

 

Akce začala projevem profesora Anthonyho Coughlana, přidruženého emeritního profesora Sociální politiky na Trinity Coullege Dublin a ředitele Národní platformy výzkumu EU a informačního centra v Irsku, což je k EU kritický mozkový trust (think-tank).

Coughlan napsal brožuru na této akci distribuovanou s názvem 'Je Irexit nezbytný, abychom se osvobodili a mohli tak prosperovat?'

Ten ve svém projevu konstatoval, že Evropská unie je proti-demokratický projekt a nastínil, jak se tato organizace dostala pod dominanci jen několika evropských zemí: "Politicky je EU franko-germánký vyděračský gang, pokus Berlína s Paříží zapřáhnout ostatní do svého potahu, aby dominovali Evropě mírovými prostředky, když se jim to nepovedlo v I. a II. světové válce brutální silou.

"Systém PESCO, který irští politiky hanebně podepsali, je závažný krok tlačící EU do Evropské vojenské unie, aby doplnila ekonomickou a politickou unii, kterou přivedla k životu Lisabonská smlouva, jež se stala Ústavou EU," řekl Coughlan.

 

Dr. Karen Devine, docentka politologie a politiky Evropské unie z, Dublin City University diskutovala o své studii o Brexitu, a o tom, proč odmítá peníze vyplácené Evropskou komisí za to, že by ve svých přednáškách protlačovala pro-evropské postoje:

"Jsem akademik, který se soustřeďuje na studium Evropské unie, a je důležité říci, že EU učím a zkoumám na základě nezávislého postoje a nezatížená zájmy na evropském federalistickém projektu."

"Nejsem žádný kazatel Jean Monneta, což znamená, že nepatřím k těm akademikům, kteří jsou ochotní nechat se platit Evropskou komisí, zaprvé, aby prosazovali Evropskou integraci v univerzitním učivu, a zadruhé, aby jednali jako propagandističtí agenti šířící stanoviska EU v médiích a na dalších fórech."

 

Na této akci promluvil i irský žurnalista John Waters, který tvrdil, že Irsko nikdy úspěšně nezískalo nezávislost, ani poté, co získalo nezávislost na Velké Británii, tvrdíc: "Irská nezávislost je možná dobrý nápad, ale my jsme jí nikdy nedosáhli," konstatoval Waters. "Dostali jsme sice zrovna po té strašlivé světové válce nominální nezávislost a snažili jsme se v následujících desetiletích, která zasáhla další světová válka, trochu nabrat dech. Bylo to teprve v 60. letech, kdy jsme před sebou konečně začali spatřovat volnou rovnou cestu a netrvalo dlouho poté, co se nám to ukázalo, kdy jsme se své nezávislosti zase vzdali, tentokrát vůči rodícímu se Evropskému superstátu, který okamžitě začal zneužívat naše sklony k závislosti a v podstatě začal s uvězňováním Irska svou údajnou velkorysostí a svými nezpochybnitelnými agendami."

 

Po Watersově projevu se objevil europoslanec za UKIP Nigel Farage, aby diskutoval o Brexitu a stavu Evropské unie. Tento veterán protievropských kampaní ve svém projevu konstatoval, že Brexit byl okamžik největší hrdosti v jeho kariéře, a o EU mluvil jako o "propadáku od samého počátku" a ptal se, co se to mohlo stát s irskou politikou a s těmi, kteří zemi reprezentovali v zahraničí?

Farage se ptal: "Co se to sakra v politice této země děje? … Jak by Irský národ mohlo být ještě více pokořen, než když žil takové roky pod nucenou správou Trojky?"

Farage rovněž uvedl, že z Irska se teď stal čistý přispěvatel do EU, kdy konstatoval: "Platíte do evropského rozpočtu a ten váš Taoisech ve Strasbourgu před nějakým týdnem řekl, že je rád, že Irsko platí do evropského rozpočtu ještě více… Těší vás to také?"

 

Breitbart London k tomu publikoval s Faragem exkluzivní interview Do sálu RDS se nacpaly stovky lidí, aby tu akci mohli vidět, fanouškové tohoto britského europoslance byli v davu přítomní ve značném počtu a řada z nich měla trička s tváří Farage.

Farage opustil tribunu s konstatováním, že teď je to na Irsku, aby se rozhodlo o svém osudu v EU, a že by s radostí "kdykoliv naskočil na letadlo do Dublinu," kdykoliv by jim v budoucnu mohl pomoci. Po Faragově proslovu dav povstal z židlí a poděkoval tomuto politikovi dlouhými ovacemi.

Těsně před koncem této akce se objevil jediný protestující, který svůj protest započal hvízdáním vzadu v sále, než se pustil do mávání vlajkou EU nad hlavou. Bezpečnost tohoto muže rychle vyvedla.

Zdroj: http://www.breitbart.com/london/2018/02/04/irexit-the-irish-answer-to-leaving-the-eu/

http://berossos.blog.cz/