Inflační smršť zasáhla Česko, pádivá inflace poškodí i střední třídu

Lukáš Kovanda | 10. 5. 2022 | 21 937

ČNB

energie

inflace

názor

spotřebitelské ceny

Inflace v Česku je nejvyšší od roku 1993. Citelně zasáhne i střední třídu, třeba jízdné na vlak zdraží o dvacet procent, důchodcům dokonce o 140 procent.

Inflační smršť zasáhla Česko, pádivá inflace poškodí i střední třídu

Na zelené inflaci se dá vydělat. Jen na to musíte mít peníze (ilustrační foto)

Zdroj: Shutterstock

Dubnová míra inflace v ČR opět všem vyrazila dech. Jak v meziměsíčním pohledu, tak meziročně překonala veškerá očekávání. Meziročně činí 14,2 procenta, takže je nejvýraznější od prosince roku 1993.

Závratná je na dubnové poměry také meziměsíční dynamika inflace. Meziměsíčně inflace činí 1,8 procenta.

V celé historii ČR od roku 1993 byla vyšší meziměsíční dynamika vykázána pouze několikrát v měsíci lednu. V lednu však celkem pravidelně dochází k přeceňování, když jsou s novým rokem měněny ceníky. Dochází také k daňovým úpravám, například v oblasti spotřebních daní. Oboje se projevuje inflačně.

Pádivá inflace už je tak razantní, že se citelně podepíše na životní úrovni nejen chudších vrstev obyvatelstva, ale také střední třídy.

Drahé energie a potraviny

Meziměsíčně letos v dubnu citelně zdražují energie, ale také potraviny. Například vepřové zdražilo z března na duben skoro o 25 procent. Cukr z měsíce na měsíc přidal skoro osmnáct procent a mouka takřka 22 procent. V růstu cen potravin se zrcadlí růst cen energií, ale také dopady války na Ukrajině.

Vývoj meziroční inflace v České republice

14,210,46,52,6–1,21/20006/200412/20085/201311/20174/2022Meziroční inflace:

Meziročně nejvíce zdražují položky v oddíle bydlení. Elektřina o zhruba 30 procent, plyn o zhruba 44 procent. Tuhá paliva typu uhlí nebo dřeva o 24 procent. Teplo a teplá voda o skoro osmnáct procent. Dramatické je rovněž zdražení některých potravin, jako je mouka. Mouka přidává více než 52 procent oproti loňskému dubnu, cukr více než 25 procent, mléko takřka třetinu.

Tato pádivá inflace (dvou až tříciferný meziroční růst) už je tak razantní, že se citelně podepíše na životní úrovni nejen chudších vrstev obyvatelstva, ale také střední třídy. Pro vládu představuje závažný problém, neboť frustrace a pocit zmaru obyvatelstva se v příštích měsících kriticky umocní.

Za celý letošní rok je třeba počítat v průměru se zhruba 14procentní inflací. Česká národní banka bude nucena zvýšit svoji základní úrokovou sazbu letos až k úrovni sedmi procent.

České dráhy v prosinci přistoupí na úpravu cen nikoli na základě inflace roku předešlého, tedy roku 2021, ale na základě inflace letošní.

Jízdné citelně podraží

Inflace se projeví například i v cenách jízdného na vlak. České dráhy jej letos masivně zdraží. Kvůli rapidní inflaci bude muset podnik změnit zažitý způsob úpravy cen jízdného. České dráhy tradičně upravují ceny – zpravidla směrem nahoru – vždy v prosinci, a to na základě inflace předešlého roku. V uplynulé řadě let tak zdražovaly jen o nižší jednotky procent ročně.

Letos však má být situace diametrálně odlišná. Podnik varuje, že v prosinci přistoupí na úpravu cen nikoli na základě inflace roku předešlého, tedy roku 2021, ale na základě inflace letošní. Ta přitom může dosáhnout až úrovně dvaceti procent, pokud by se dále vyhrotila válečná situace na Ukrajině a došlo k odstřižení dodávek ruského plynu.

I pokud však k takovému nepříznivému vývoji nedojde, bude se letošní inflace pohybovat až kolem 15 procent. O tolik by tedy České dráhy zdražovaly. Zvláště neblaze by takového zdražení dolehlo na děti, studenty a seniory. Těm všem byla letos v dubnu snížena sleva na jízdném.

Pokud je řádná cena vlakové jízdenky sto korun, platili za ni ještě v březnu jen 25 korun. Nyní už však tedy platí 50 Kč. A od prosince tedy až 60 korun. To je zdražení o 140 procent během necelého roku.

https://finmag.penize.cz/penize/434051–inflacni–smrst–zasahla–cesko–padiva–inflace–poskodi–i–stredni–tridu

Miliardy v pohybu – investiční speciál Finmag.cz