Ignorování iniciativ Ruska ze strany NATO vytváří předpoklady ke vzniku konfliktů, uvedli v RF

17:33 12.01.2022

© Sputnik / Ramil Sitdikov

Ruské ministerstvo obrany po dnešních jednáních v rámci Rady Rusko-NATO konstatovalo, že Severoatlantická aliance stále ignoruje iniciativy Moskvy ohledně deeskalace na mezinárodní aréně. Jak poznamenali v obranném resortu, tento přístup hrozí vznikem incidentů a konfliktů.

Jednání Severoatlantické aliance může vést k nepříznivých následkům, varovali v ruském obranném resortu.

Bylo uvedeno, že ruská strana opakovaně navrhovala alianci přijmout opatření k deeskalaci situace. Ze strany aliance byly ruské iniciativy ignorovány. To vytváří předpoklady k incidentům a konfliktům a podkopává to základy bezpečnosti,“ je uvedeno v prohlášení.


Ruské ministerstvo zdůraznilo, že vztahy mezi Ruskem a NATO jsou na kriticky nízké úrovni, děje se tak na pozadí teroristické hrozby a rozvíjení závodů ve zbrojení.

Vztahy mezi Ruskem a NATO jsou na kriticky nízké úrovni. Děje se to na pozadí globální nestability, teroristických hrozeb, rozvíjení dalších závodů ve zbrojení a také úplné degradace bezpečnostní architektury v Evropě,“ uvádí zpráva slova náměstka ruského ministra obrany Alexandra Fomina.

Omezení vojenských aktivit NATO v Evropě

Moskva nadále trvá na tom, že nerozšiřování NATO je klíčovou otázkou ve vztazích mezi NATO a Ruskem.

Klíčovými otázkami, o nichž se domníváme, že je nutné se soustředit na jejich řešení, je... omezení vojenské aktivity v Evropě a vyloučení rozšiřování takzvaných předsunutých kontingentů," uvádí se ve zprávě.

Kromě toho mezi klíčové otázky, které je třeba vyřešit, patří záruky, že se NATO nebude rozšiřovat na úkor Ukrajiny a dalších zemí. Stejně jako závazky nerozmísťovat v Evropě další americké rakety středního a kratšího doletu, „protože umístění takových zbraní může radikálně zhoršit bezpečnostní podmínky na kontinentu“