HansGeorg Maassen Válka na Ukrajině není naše válka!

Ukrajinská válka je méně o svobodě, demokracii a lidských právech, ale více o moci a zájmech politických bloků. Němečtí politici by to měli otevřeně a upřímně přiznat.

Z diskuse

20. května 2022 – 04:20

V pořadu „tv.berlin Spezial“ hovořili Dr. Hans–Georg Maassen (bývalý předseda Spolkového úřadu pro ochranu ústavy) a Gerhard Schindler (bývalý prezident Spolkové zpravodajské služby) o situaci na Ukrajině a německé zahraniční a bezpečnostní politice.

Maassen je toho názoru že, „válka na Ukrajině není naše válka." Podle jeho názoru nejde o svobodu, o demokracii a ne o lidská práva. Taková tvrzení jsou nečestná. Ukrajina je „vysoce zkorumpovaný stát“. „Ukrajina není stát, který patří k Západu,“ konstatuje, „dokonce i v německých mainstreamových médiích byl Zelenskij před několika měsíci odsouzen za korupci a porušování práv menšin na Ukrajině. Najednou je chválen jako spasitel, což není pravda.“

Ve skutečnosti jde v ukrajinské válce o moc a zájmy různých politických bloků. Bylo by dobré, aby němečtí politici zde projevili více poctivosti a otevřeně to přiznali.

Útok ruské armády na Ukrajinu nepřišel bez přípravy. Ukrajina byla na tento scénář dobře připravena Západem, jako by se to očekávalo.

Během rozhovoru se Hans–Georg Maaßen dostává do ambivalence mezinárodního práva. Toto právo bylo Západem opakovaně upravováno a ohýbáno. Odvolává se přitom na události v Jugoslávii, Libyi, Afghánistánu a dalších operačních oblastech.

Gerhard Schindler poukazuje na nuance a nebezpečí ukrajinské války. Především však varuje, že stojíme na pokraji třetí světové války. Proto je opatrný a váhavý přístup západních politiků zcela na místě.

(rp,prvnizpravy.cz,freiwelt,foto:arch.)